Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare tata catre fica fara ca cealalta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare tata catre fica fara ca cealalta fica sa stie

Tatal a doua fiice (in prezent decedat) a facut act de vanzare-cumparare pentru proprietatea in care locuia (teren+casa) fiicei cea mica fara ca fiica cea mare sa stie, acesta afland ulterior. Contractul nu are clauze. In prezent mama fiicelor (sotia tatalui) traieste. Mai are vreun drept la acea proprietate fiica cea mare? Precizez ca ambele fiice sunt copii buni ai lor. Este legal ca un notar sa incheie un astfel de act fara prezenta tuturor copiilor?
1.E vorba de proprietatea tatalui sau de proprietatea comuna a celor 2 parinti?
2.S-a dezbatut succesiunea dupa tata??
Este vorba de proprietatea comuna a celor doi. Succesiunea nu s-a dezbatut, cel putin asa cred, pentru ca fiica cea mare este mama mea si nu a fost chemata la nici o succesiune.
dinica_mihaela a scris:

Tatal a doua fiice (in prezent decedat) a facut act de vanzare-cumparare pentru proprietatea in care locuia (teren+casa) fiicei cea mica fara ca fiica cea mare sa stie, acesta afland ulterior. Contractul nu are clauze. In prezent mama fiicelor (sotia tatalui) traieste. Mai are vreun drept la acea proprietate fiica cea mare? Precizez ca ambele fiice sunt copii buni ai lor. Este legal ca un notar sa incheie un astfel de act fara prezenta tuturor copiilor?

Daca imobilele vandute sunt proprietatatea comuna a parintilor, este posibil ca si mama sa-si fi dat acordul la vanzare.
Atata timp cat mama si-a dat acordul la vanzare, este posibil ca un notar sa incheie un astfel de act. Contractul , astfel incheiat, exprima vointa partilor.
Art. 35 (2), codul familiei prevede:
Nici unul dintre soti nu poate instraina sau greva imobile, terenuri sau constructii din comunitate decat cu consimtamantul expres al celuilalt sot. In privinta acestor acte avem nevoie de consimtamantul expres al sotilor. Mandatul tacit de reprezentare nu mai functioneaza.
Astfel, contractul de vanzare - cumparare nu putea fi incheiat fara acordul mamei, deci si ea stie despre instrainarea imobilelor, atata timp cat bunul a fost proprietate comuna.
1. FIIca cea mare nu mai are nici un drept, intrucat fiica cea mica a dobandit proprietatea prin una din modalitatile prevazute de codul civil si anume contractul de vanzare- cumparare;
2. Notarul bineinteles ca poate sa incheie un contract de vanzare - cumparare, astfel cum spuneti dumneavoastra, in cazul de fata, fara prezenta copiilor. Intereseaza numai persoana proprietarului, care prin acte isi dovedeste calitatea.
Cu siguranta a existat acordul ambilor soti, altfel nici un notar nu ar fi incheiat contractul de vanzare-cumparare!