avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate

Multumesc pentru raspuns, Am inteles.
Un moderator poate inchide aceasta discutie
Buna ziua,
Sapt trecuta am cumparat un laptop de pe altex.
M-am razgandit si am decis sa il returnez.
Am completat un proces verbal de predare-primire si am lasat laptopul intr-un magazin altex.
Citind pe [ link extern ] /.
Am observat ca la capitolul 4 scrie ca Costurile de retur si trasport curier sunt suportate de catre cumparator conform OUG 34 / 2014 art 14 punctul 2

" (2) Consumatorul suportă doar costurile directe legate de returnarea produselor, cu excepţia cazului
în care profesionistul acceptă să suporte acele costuri sau în care profesionistul nu a informat
consumatorul că aceste costuri trebuie suportate de consumator. În cazul contractelor în afara spaţiilor
comerciale, în cazul cărora produsele au fost livrate la domiciliul consumatorului la momentul încheierii
contractului, profesionistul preia produsele pe cheltuiala sa dacă produsele, prin natura lor, nu pot fi
returnate în mod normal prin poştă. "

Am mai citit pe internet si am mai dat de Legea nr. 353/2018.

"Art. 20 alin. (4) din Legea nr. 449/2003 (introdus prin Legea nr. 353/2018)

Noua reglementare

Potrivit noii reglementări, la art. 20, dup alin. (3) se introduce un nou alineat, alin. (4), cu următorul conținut:

„(4) Toate costurile privind garanția comercială, inclusive transportul produsului în vederea recuperării prețului plătit de consumator, se suportă de către vânzător”."

Conform ei nu mai trebuie sa platest costul transportului de retur?
In acest caz care lege se aplica?
Daca cumva ar trebuii sa se aplice legea nr 353 / 2018 , ANPC ar putea sa ma ajute sa recuperez banii costului de retur?
As dori sa ma lamuriti si pe mine, sunt confuz.

Multumesc in avans,
Va doresc o zi buna :)

Sursele unde am gasit informatiile precizate mai sus :
OUG nr. 34 / 2014 : [ link extern ]
Legea nr. 353/2018 : [ link extern ] /