avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate ZhCarmen

Activitate ZhCarmen

Buna ziua. Exista in codul muncii un articol in care se specifica ca un angajat care isi ia concediu trebuie sa isi gaseasca singur o persoana sa ii tina locul? In sarcina cui intra ? A patronului sau a angajatului? Multumesc.
La noi nu se procedeaza cu programarea concediului de pe un an pe altul. Eu consider ca este o perioada de bun simt anuntand patronul cu o luna de zile inainte si nu ca alti colegi cu o sapt inainte. Raspunsul primit de dvs le stiu si eu din codul muncii. Intrebarea era alta. Daca eu am cerut concediul intr.o anume perioada de timp ( pt ca atunci am gasit o oferta printr.o agentie) , patronul are dreptul sa imi propuna o alta perioada DOAR PT CA EL IN ACEA PERIOADA NU ARE CU CINE LASA COPIII ACASA? Inteleg daca era o problema de serviciu dar nu o prob a lui personala. Eu i.am anuntat verbal acum 2 luni ca as vrea concediu ( urmand sa stabilim impreuna o perioada) dar patroana mi.a zis din start,, abia a inceput vara. Nu acum. Mai tarziu". Acum o luna i.am zis ca vtrau in august, dar negasind nici o oferta tentanta am anuntat.o ca ramane in sept. Acum 3 zile i.am zis verbal perioada pe care o doresc. Si ieri patronul a fost nemultumit ca el in perioada aceeaia nu are cu cine lasa copiii. Si mai bn sa imi iau pe 13 sept cand incep copiii scoala. Azi am depus si cererea.
Buna ziua. Daca am anuntat sefii pe data de 3.07.2021 de intentia mea de a lua concediu( urmeaza maine si cererea scrisa) in 6-12 sept. Ei azi imi spun ca trebuia sa stau de vb cu ei inainte de a-mi planifica eu concediu pt ca in acea perioada ei nu au om ca sa imi tina locul. Si sa imi iau concediu incepand cu 13 sept pt ca o sa isi duca ei copiii la scoala si atunci bunica ( soacra) poate sa vina ea pt 4 ore in locul meu. E normal asa un raspuns?? Tinand cont ca eu din oct. 2020 si pana luna trecuta am lucrat in doua posturi pt ca nu aveau om.
Mai am 5 zile de concediu pe 2020. Daca am fost in somaj tehnic mai am dreptul la toate 5? Sau se taie din ele? Am fost anu tata ca din 5 ,mai am 1 de luat pt ca pe timpul somajului nu se acorda CO.
Discuție Concediu odihna
In domeniu privat unde se lucreaza o zi da, una nu, fara pauza, este legal sa fie concediu de 15 zile si nu 21?