Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mai am 5 zile de concediu pe 2020. Daca am fost in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mai am 5 zile de concediu pe 2020. Daca am fost in somaj tehnic ...

Mai am 5 zile de concediu pe 2020. Daca am fost in somaj tehnic mai am dreptul la toate 5? Sau se taie din ele? Am fost anu tata ca din 5 ,mai am 1 de luat pt ca pe timpul somajului nu se acorda CO.
Corect. Concediul de odihnă se diminuează proporțional, în funcție de perioada în care angajatul a fost în șomaj tehnic. Legislația muncii prevede că se consideră perioade de activitate prestată cele de incapacitate temporară de muncă și cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal și concediului pentru îngrijirea copilului bolnav.
Astfel, alte perioade în care nu se prestează activitate nu se consideră activitate prestată.
Corina Capotã, Avocat
Cum afectează șomajul tehnic zilele de concediu de odihnă. Lămuriri de la Inspecția Muncii
www.avocatnet.ro/articol_550...

[ link extern ]