Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna

In domeniu privat unde se lucreaza o zi da, una nu, fara pauza, este legal sa fie concediu de 15 zile si nu 21?
Codul Muncii
Art. 145
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
.....

Stipularea in contractul individual de munca a unor clauze contrare dispozitiilor legale constituie contraventie sanctionata cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei, de catre ITM.
Buna ziua,
CO minim este de 20 de zile lucratoare pt toti salariatii indiferent ca au CIM cu norma intreaga sau cu timp partial precum si indiferent de modul de repartizare al programului de lucru.
[ link extern ] /