avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana Sotarnel

Activitate Roxana Sotarnel

Decizia nu s-a luat in cadrul adunării generale, ci intre vecinii de la etaj.
Ideea ca nu locuiesc si nu produc gunoi, nu ma ajuta.
Intrebarea era daca e legal sa faca asta, sa încuie un spațiu comun, sa imi impuna această sumă si daca ghena de la etaj este proprietatea etajului.
Ei spun ca au luat această decizie ca vin si de la alte etaje sa arunce gunoiul la etajul nostru.
De aceea am intrebat daca ghena este a etajului sau a imobilului.
Mulțumesc!


gi-jane2 a scris:

dacaa s-a luat hotararea la nivel de asociatie, nu aveti cum sa va opuneti, probabil ca si-au dat acordul un nr suficient de locatari.
dvs nici nu aveti gunoi daca nu stati acolo, asa ca daca vreti, nu platiti.

Buna ziua.
Sunt proprietarul unui apartament dintr-un bloc in sectorul 3.
Vecinii de etaj au luat decizia de a se inlocui usa de la ghena cu una de termopan pentru care se solicită acum 78 de lei de apartament.
Nu am fost consultată pentru ca, spun vecinii, nu am fost acasa.
Este drept ca nu locuiesc acolo, însă pot fi găsită, cel puțin doi dintre vecini avand numărul meu de telefon. Merg cel puțin de două ori pe luna la administratie pentru plata întreținerii și citirea apometrelor, deci, nu sunt de negăsit.
Pentru ca nu m-au găsit, au decis să schimbe vechea usa de lemn cu una de termopan, care a costat aproape 1000 de lei. Au montat yala si m-au anunțat că dacă vreau sa folosesc ghena, trebuie sa plătesc 78 de lei ca sa primesc cheie.
Intrebarea mea este daca este legal sa puna yala pe usa unui spațiu comun si sa interzică accesul unui proprietar la acest spațiu.
Este ghena proprietatea etajului pe care se afla?
Mulțumesc!