avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate vintagesoul

Activitate vintagesoul

Va mulțumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dacă este adevărat dvs sau instanta din oficiu trebuia sa invoce excepția lipsei calității de reprezentant.Verificati dosarul si dacă delegatia lipseste puneti in vedere instanței acest aspect la termenul următor.

un vecin mi-a ocupat abuziv o suprafata de teren pe care si-a amplasat un cotet si niste anexe gospodaresti. In actul lui de vanzare cumparare este trecut un pret extrem de mic ceea ce reprezinta circa 5% din pretul real. Vreau sa il dau in judecata sa ii anulez actul de vanzare-cumparare, sa imi pot elibera terenul de cotetul lui si sa imi pot folosi terenul. Vreau sa chem in acelasi proces si pe mostenitorii fostului proprietar cu care vecinul a facut acel act de vânzare-cumpărare pe un pret derizoriu. Ma intreb daca am calitate procesuala pentru a cere anularea actului de vanzare cumparare, in calitate de tert vatamat? multumesc pentru raspuns.

trandafir2 a scris:

Buna ziua,
Intrebarea trimite la general. Si un creditor al partilor poate sa solicite anularea.
Ca sa particularizam, trebuie sa ne spuneti care este problema dvs mai exact. (daca exista vreuna, daca nu, teoria este vasta)

Buna ziua,
Cine are calitate procesuala activa in cazul anularii unui contract de vânzare - cumparare pentru pret neserios si derizoriu in afara de parti sau de mostenitorii partilor. Multumesc
Sunt parte intr-un proces al carui obiect este granituirea. Se judeca apelul la Tribunal. De la început, completul a fost format din doua doamne judecatoare. Una dintre ele a fost schimbata. Este normal acest lucru daca niciuna dintre parti nu a cerut acest lucru? ce motive exista pentru ca o d-na judecatoare sa fie inlocuita cu o alta d-na judecatoare in timpul unui proces? Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Trebuie sa imi fac PFA?
Va multumesc

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Trebuie sa detineti o forma de exercitare a activitatii comerciale, din expunerea dumneavoastra, activitatea este una constanta, permanenta.

Fiecare activitate de comert trebuie sa fie reglementata legal, asa incat sa fie platite impozitele si taxele aferente.

Totodata, daca veti comercializa on-line produsele, va trebui sa detineti o forma de exercitare a activitatilor de comert.
In ipoteza in care intentonati sa le comercializati prin intermediul unor retele de socializare, trebuie respectati termenii si condititilor platformelor sau a site-urilor web, insa , pentru activitatea dumneavoastra puteti utiliza termeni si conditii proprii.

Documentul intitulat "TERMENI SI CONDITII", reprezinta, in esenta, contractul perfectat la distanta.

Acceptarea termenilor si a conditiilor, prin validarea lor, bifarea lor, inseamna incheierea contractului la distanta, in spatiul virtual.

Termenii si conditiile reglementeaza drepturile si obligatiile partilor contractante.

Veti avea in vedere si normele GDPR, concepand o politica de confidentialitate si o politica privind fisierele tip COOKIE.

Dispozitiile GDPR vor fi aplicate in ce priveste intreaga activitate de pe site, amenzile sunt ridicate, se pot ridica pana la 4 % din cifra de afaceri.

Succes!


Buna ziua,
Va rog frumos sa imi spuneti pentru ce forma legala ar trebui sa optez daca doresc sa desfasor urmatoarea activitate :
doresc sa achizitionez din strainatate diverse bunuri de genul : suveniruri, mici obiecte decorative, haine vechi, bijuterii fara valoare (gablonzuri) carti, etc... de la diverse targuri din strainatate pe care apoi sa le vand tot persoanelor din strainatate, adica sa nu vand absolut deloc in Romania. Pentru marfa pe care as cumpara-o din targuri nu am factura sau alte acte doveditoare. Stau si ma intreb daca trebuie sa imi fac PFA dar cum inscriu in firma aceste bunuri daca nu am factura pentru ele, sau exista posibilitatea sa declar respectivul venit si sa imi fie impozitat pur si simplu fara sa fac firma? va multumesc pentru raspunsuri si ajutor!
Buna ziua,
Sunt reclamanta intr-un proces in care una din parti a decedat in timpul procesului. Instanta imi solicita sa aduc lista cu posibilii mostenitori. Exista posibilitatea sa cer citarea acestora prin publicitate la usa instantei?
Buna ziua,
Este normal ca o persoana de profesie avocat sa pledeze intr-un dosar civil, sa depuna acte, sa se prezinte in sala de judecata si sa sustina cauza, sa studieze dosarul, daca nu are delegatie depusa in acel dosar?
Multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua, am fost notificata pe baza art. 9 din Ordonanta 21 /2002 sa fac reparatii la proprietatea pe care o detin, in termen de circa o luna de zile. Mi s-a pus in vedere sa fac reparatii si renovari la casa, altfel Primaria ma ameminta ca va intra cu forta sa faca aceste reparatii pe cheltuiala mea. Mentionez ca imobilul arata bine nu are tencuiala decat in 2-3 locuri cazuta (pe o portiune mica). Exista vreo posibilitate legala sa aman aceste investitii si sa nu fiu totusi sanctionata cu amenda sau penal? multumesc!