avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Trebuie sa imi fac PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Trebuie sa imi fac PFA?

Buna ziua,
Va rog frumos sa imi spuneti pentru ce forma legala ar trebui sa optez daca doresc sa desfasor urmatoarea activitate :
doresc sa achizitionez din strainatate diverse bunuri de genul : suveniruri, mici obiecte decorative, haine vechi, bijuterii fara valoare (gablonzuri) carti, etc... de la diverse targuri din strainatate pe care apoi sa le vand tot persoanelor din strainatate, adica sa nu vand absolut deloc in Romania. Pentru marfa pe care as cumpara-o din targuri nu am factura sau alte acte doveditoare. Stau si ma intreb daca trebuie sa imi fac PFA dar cum inscriu in firma aceste bunuri daca nu am factura pentru ele, sau exista posibilitatea sa declar respectivul venit si sa imi fie impozitat pur si simplu fara sa fac firma? va multumesc pentru raspunsuri si ajutor!
Ultima modificare: Joi, 30 Septembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: vintagesoul , utilizator 23:23, 3 Octombrie 2021
Buna ziua,

Trebuie sa detineti o forma de exercitare a activitatii comerciale, din expunerea dumneavoastra, activitatea este una constanta, permanenta.

Fiecare activitate de comert trebuie sa fie reglementata legal, asa incat sa fie platite impozitele si taxele aferente.

Totodata, daca veti comercializa on-line produsele, va trebui sa detineti o forma de exercitare a activitatilor de comert.
In ipoteza in care intentonati sa le comercializati prin intermediul unor retele de socializare, trebuie respectati termenii si condititilor platformelor sau a site-urilor web, insa , pentru activitatea dumneavoastra puteti utiliza termeni si conditii proprii.

Documentul intitulat "TERMENI SI CONDITII", reprezinta, in esenta, contractul perfectat la distanta.

Acceptarea termenilor si a conditiilor, prin validarea lor, bifarea lor, inseamna incheierea contractului la distanta, in spatiul virtual.

Termenii si conditiile reglementeaza drepturile si obligatiile partilor contractante.

Veti avea in vedere si normele GDPR, concepand o politica de confidentialitate si o politica privind fisierele tip COOKIE.

Dispozitiile GDPR vor fi aplicate in ce priveste intreaga activitate de pe site, amenzile sunt ridicate, se pot ridica pana la 4 % din cifra de afaceri.

Succes!
Ultima modificare: Vineri, 1 Octombrie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Trebuie sa detineti o forma de exercitare a activitatii comerciale, din expunerea dumneavoastra, activitatea este una constanta, permanenta.

Fiecare activitate de comert trebuie sa fie reglementata legal, asa incat sa fie platite impozitele si taxele aferente.

Totodata, daca veti comercializa on-line produsele, va trebui sa detineti o forma de exercitare a activitatilor de comert.
In ipoteza in care intentonati sa le comercializati prin intermediul unor retele de socializare, trebuie respectati termenii si condititilor platformelor sau a site-urilor web, insa , pentru activitatea dumneavoastra puteti utiliza termeni si conditii proprii.

Documentul intitulat "TERMENI SI CONDITII", reprezinta, in esenta, contractul perfectat la distanta.

Acceptarea termenilor si a conditiilor, prin validarea lor, bifarea lor, inseamna incheierea contractului la distanta, in spatiul virtual.

Termenii si conditiile reglementeaza drepturile si obligatiile partilor contractante.

Veti avea in vedere si normele GDPR, concepand o politica de confidentialitate si o politica privind fisierele tip COOKIE.

Dispozitiile GDPR vor fi aplicate in ce priveste intreaga activitate de pe site, amenzile sunt ridicate, se pot ridica pana la 4 % din cifra de afaceri.

Succes!


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cursuri/ebookuri online, necesitatea unor informatii. mihail554 mihail554 Salut! Daca doresc sa vand cursuri/ebookuri online pe un site de acest gen cum ar fi Sellix, Shopify etc. este necesar sa am infiintat un SRL sau sa am PFA? ... (vezi toată discuția)
Bună seara. dacă am deschis un magazin online pe etsy, dar ... Rux245 Rux245 Bună seara. Dacă am deschis un magazin online pe Etsy, dar nu livrez fizic vreun produs (fac etalari de tarot) cum trebuie să procedez? Trebuie să deschid ... (vezi toată discuția)
Protejare drepturi autor site Yazzz557 Yazzz557 Buna ziua, Am creat un site pe o idee proprie si inainte de a-l lansa, va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de protejarea acestuia ca nume si continut. Cum ... (vezi toată discuția)