avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate guvidu

Activitate guvidu

Deci ce inteleg eu este ca platesc acolo, iau dovada (o chitanta ceva) prin FedEx, iar cand declar venitul in Romania le dau si chitanta (sau o copie).Daca impozitul care il platesc in SUA e mai mare decat cat as plati in Romania nu platesc nimic in Romania, dar daca este mai mic, platesc diferenta.

Corect? Atata tot? Nimic altceva de facut in Romania decat declaratia unde atasez dovada?
Si totusi ce e clar e ca partea mea de profit imi va intra intr-un cont bancar in Romania.Nu s-ar vedea banii intrati in contul bancar?Nu ar trebui sa ii declar ca venit?
Intentionez sa deschid o firma de software (LLC) in Statele Unite (California) impreuna cu partenerul meu care locuieste in California.Dupa ce a intrebat, am aflat ca va trebui sa platesc impozit pe profit in SUA.

Intrebarea este daca va trebui sa platesc impozit si in Romania.Ar fi incorect sa fiu impozitat de doua ori, asta e clar.

Nu as efectua nici un fel de activitate pe teritoriul Romaniei, sunt doar cetatean roman si locuiesc in Romania.In rest nu as avea vreun sediu sau angajati aici.Intentionez sa vand softurile online in intreaga lume.

Din ce vad eu aici: [ link extern ]
la articolul 13 exista un anumit acord intre Romania si SUA pentru evitarea dublei impozitari.