avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate struti

Activitate struti

Da, raspunsul va fi ca exista o hotarare de Consiliu prin care s-a modificat Statutul (de prin iunie 2008), si care zice ca nu se mai poate!Sorry!
Inchipuie-ti cum m-am simtit eu, inarmata cu dosar si cu cerere, sa fiu tratata cu atitudinea: "tocmai s-a modificat, ati venit cam tarziu..., din februarie pana in iunie au trecut deja 3 luni...primul venit, primul servit....".A trebuit sa fac scandal ca sa mi se dea macar un nr. de inregistrare, pentru ca nu voiau nici macar sa-mi primeasca cererea, la care sa primesc un raspuns oficial. Acum stim de ce.
Si tie mult succes!
Iti multumesc din suflet pentru ca le-ai pus cap la cap.Aveam impresia ca se modifica legea...Nu-i nimic...Vom fi niste avocati definitivi mult mai toba de carte decat cei care au intrat fara examen de definitivare:D... si vom plati de doua ori taxa#-o...un sut in fund poate sa fie si un inceput bun de pas inainte...
iti tin pumnii in tot ce vrei sa faci!
Da, am gasit si eu intre timp acea Hotarare.Si, da, cam asa ceva interpretez si eu, oricum nu m-am obosit prea tare sa mai coroborez si sa mai inteleg, pentru ca chiar nu cred sa conteze in alt fel decat cel care se doreste de catre Barou.
Dar, totusi, Hotararea 6 nu este de fapt un proiect de modificare a Legii 51? Nu ar trebui sa fie discutat in Parlament acest Proiect, si apoi aprobat si apoi promulgat,etc... cu alte cuvinte, se aplica inainte de a fi publicat in M.OF.? Sau am innebunit eu?
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Vin de la Barou unde am incercat sa-mi depun dosarul pentru inscriere avocat definitiv,cu 7 ani vechime consilier juridic si examen de admitere in 2007.
Mi se spune ca Hotararea CCB din februarie 2008, nu se mai aplica din mai si ca trebuie sa ma "fac" stagiar!!!!!
Caut si eu de atunci o hotarare oficiala/reglementare de schimbare a modificarii si nu gasesc nimic.
Stiti cumva ceva despre acest lucru?va multumesc:stunned:

Suze, voiam sa spun: CBB(Baroul Bucuresti)
Răspuns la discuția admitere in avocatura 2007
Bury, multumesc mult de raspuns.
Răspuns la discuția admitere in avocatura 2007
Ok. Merci mult.
Răspuns la discuția admitere in avocatura 2007
E drept ca nu prea mi-o cunosc...
Stai sa-ti explic:
Am vechime de consilier juridic de peste 5 ani.
Am luat examenul de admitere in avocatura, sesiunea noiembrie 2007.
Se vorbea la examen, apropos de procedura de inscriere in Barou si tot restul ca dupa validarea examenului de admitere, deci la inscrierea in Barou, trebuie sa faci cerere de inscriere in Tablou avocati definitivi, daca te afli in aceasta situatie.
Dar, problema e ca eu am asteptat sa fim anuntati asa cum ne-au anuntat sa venim sa ne ridicam deciziile de validare a examenului, si pentru a ne inscrie (sau nu) in Tablouri.
Vazind ca e vorba de o mare vanzoleala si tranzitie cu lipsa Decanului si tot restul, am crezut ca nu s-a luat in discutie, inca situatia admisilor la sesiunea 2007.
Sigur ca pot sa dau un telefon sau sa merg sa intreb, dar m-am gindit ca nu-i bai daca deschid o mica discutie, poate cineva stie/a trecut deja prin asta.
Răspuns la discuția admitere in avocatura 2007
Auci..., X-( simt nervozitate maxima in raspunsul tau, Andreea. Imi cer scuze daca te-am iritat cu intrebarea mea.Voiam doar sa aflu daca cineva care a luat examenul in 2007 are detalii de ordin practic referitor la decizii, inscriere etc. Teoria o mai nimeresc si eu. Oricum, in cazul meu nu se aplica nici colaboararea, nici salarizarea.
Multumesc oricum pentru raspuns.
Răspuns la discuția admitere in avocatura 2007
Da, numai ca n-am fost convocati sa platim nici o taxa, sau cel putin nu stiu eu. De obicei lucrurile astea se afiseaza la Barou sau pe site.De asemenea, mai stiu ca intii iti da decizia si dupa aceea ai doua luni in care sa platesti taxa si sa te inscrii in Tablou(sa renunti la eventualele situatii de incompatibilitate,etc)
Stiu bine?
Merci de raspuns