avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate CalinL

Activitate CalinL

Răspuns la discuția Probleme Start-up Nation
Nu ma poate ajuta nimeni cu o informatie legata de cele de mai sus? Multumesc
Buna ziua.
In 2019 am primit finantare prin programul Start-up Nation. Am avut probleme cu un teren unde am dorit sa construiesc o hala pentru un service auto. Nu am putut rezolva cu actele terenului si am hotarat sa achizitionez un alt teren. Intre timp anul acesta am facut un credit la Cec Bank pe persoana juridica pentru credit punte, pentru a achizitiona utilajele, mi s-a aprobat si am platit utilajele care trebuie sa ajunga in luna Iunie. Aveam fondurile necesare sa ma apuc de constructie insa a venit pandemia si toti constructorii sunt foarte ocupati si au crescut preturile nesimtit de mult. Din aceasta cauza nu mai am nici o posibilitate de a construi deoarece mi-a depasit bugetul cu mult. Acum nu voi mai putea implementa ca sa iau banii sa platesc creditul punte. Deci pe scurt raman cu credit de 200,000 lei, cu utilajele achizitionate si nu pot nicicum sa fac nimic. BIneinteles ca nu voi putea plati nici creditul. Ce as putea face? Creditul e garantat de fngcimm. Banuiesc ca se va pune sechestru pe utilaje, sau va trebui sa bag firma in insolventa? Ce repercusiuni voi avea eu ca persoana fizica? Multumesc anticipat pentru raspuns
Va multumesc frumos. Asta voiam sa stiu daca este cumva suspendata legea respectiva. Voi compune un email catre prefectura sa ii intreb mai exact de ce spun ei ca legea este suspendata.
Multumesc. Am gasit si eu legea dar nu imi dau seama sa fie suspendata, cum spun cei de la prefectura si de la primarie.

Nu ma poate ajuta nimeni cu legea respectiva, sa aflu daca este suspendata sau nu?

Multumesc anticipat
Buna ziua,
In data de 6.12.2018 am depus cererea de redobandire a terenului aflat in proprietate CAP si Statul Roman pe legea 18/1991. Din Decembrie 2018 pana in Septembrie 2019 nu am primit nici un raspuns in legatura cu aceasta cerere. Am facut o petitie la Prefectura, care au cerut o solutionare a cererii in Iulie si azi am primit si raspunsul dupa a 2a petitie facuta la Prefectura Bihor.
In raspunsul celor de la primarie scrie asa:"Tinand cont de faptul ca prin cerere se solicita emiterea titlului de proprietate pentru suprafata de 1491mp teren aflat, conform CF atat in proprietatea fostului CAP cat si aflat pe Statul Roman, respectiv situatia terenului aferent se circumscrie prevederilor art.27 din Legea 18/1991, articol al carei aplicare ramane suspendata, cererea va putea fi solutionata dupa reactivarea articolului mentionat."

Am verificat si eu putin si nu am gasit a fi suspendata aceasta lege.

As vrea un articol sau ceva care sa il pot prezenta si eu mai departe catre institutiile statului pentru a grabi redobandirea terenului deoarece vreau sa construiesc pe acest teren sediul unei firme, firma pe care o voi deschide cu ajutorul Start-up Nation, si momentan sunt blocat in acest aspect.

Va multumesc anticipat
O zi frumoasa