avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate Av chiper laurentiu

Activitate Av chiper laurentiu

Răspuns la discuția am nevoie de ajutor
gresirea acelui cod este o nulitate relativa pentru instanta de judecata se poate acoperi nu faci mare lucru
stai linistit in cazul cind exista un dosar penal te poti impaca cu cel pe care l-ai lovit ii repari scuter sau motocicleta ce are restul sare in contraventional cu precizarea sa nu aiba mai mult de 60 de zile ingrijiri medicale
Răspuns la discuția Daune materiale

ceea ce tu ai expus apare ca fiind infrac de distrugere pina nu termini cu penalul nu vei putea obtine bani cheltuiti cu ocazia repararii masini .exista regula de baza in dreptul roman penalul tine in loc civilul .in functie de hotarirea din dosarul penal veti putea face recuperarea banilor in procesul civil .de ce spun asta in cazul achitari inculpatului poti pune 10 dosare civile pe rolul instantei de recuperare a banilor cu ocazionati cu repararea masini



ps: doamna avocat doinita stingaciu pentru dosare in care exista infractiuni la plingere prealabila procurorul nu face rechizitoriu
Răspuns la discuția vatamare corporala
conform lui 180 alin 2 C pen prietenul tau poate depune plingere penala impotriva celor care l-au agresat dar va trebuie sa tina cont si de 284 c.proc pen cit priveste acele expertize de care amintesc colegii mei nu pot fi facute si nu se i-au in calcul in calcul se ia numai certificatul medico legal va mai trebui inca un martor in afara de tine pentru ca probarea faptei sa aiba un rezultat de 100% . nu este nici o nenorocire ca nu mai ai alt martor in locul martorului este acel certificat medico legal .
Răspuns la discuția depunere plangere intarziata
comform c.proc pen prin art 284 termenul de introducere a plingerii este de 2 luni din ziua in care pers vatamata a stiut cine este faptuitorul asta in cazul infractiunilor pentru care legea prevede ca este necesara plingere prealabila
Răspuns la discuția va rog...
din ceea ce am citit parerea mea ca avocat specializat in penal este clar ca au calcat pe coada pe cineva si ceea ce va sfatuiesc este stramutarea dosarului. din cea ce ati expus rezulta clar ca dosarul este fabricat fara nici o fisura exact cum scrie cartea ba mai mult au deranjat pe cineva mare in aceste conditii nu pot sa va recomand decit stramutarea
dar trebuie avut in vedere ce fel de infractiune este . eu ce am avut pina acum a fost trafic de droguri si proxenetism
in ceea ce priveste masura arestarii preventive toate intantele din tara acceasi solutie o dau ,dar eu unu chiar daca cel in cauza este arestat formulez cere de liberare sub control judiciar sau cautiune (ma refer la dosarele angajate).
si atunci instanta va fi in dilema ,de ce spun asta pentru ca sint in deplinite conditiile cu priv la liberare sub control judiciar sau cautiune cel putin la galati tine faza si chiar a prins printre judecatori




























































Răspuns la discuția condus baut
in primul rind nu ne dai amanunte mai multe ca sa putem sa te ajutam
ma refer la la recoltarea celor doua probe de singe
cind ai baut inainte si dupa accident sau dupa accident sint niste factori care pot influenta solutia dosarului
Răspuns la discuția Cod penal in vigoare 01.09.2008
acel faimos cod penal de care spui tu nu va intra nici odata in vigoare .de ce spun asta in noul cod penal sint create niste institutii noi pe care statul roman nu le-a creat inca .asa ca nu mai astepta
ps: ceea ce este in noul cod penal este o varza luat din codul penal francez din codul penal german etc
in concluzie nu va functiona nici odata la noi