avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate hasan

Activitate hasan

Răspuns la discuția program vizitare minor
daca mama are domiciliul in İtalia poate spune ca e de acord ca tatal sa aiba legaturi personale cu minorul si ca e de acord sa il viziteze in İtalia si atunci tatal nu are ce face decat sa faca naveta italia -romania ?
mamei i-a fost incredintat copilul prin sentinta.iar pentru stabilirea domiciliului minorului definitiv in strainatate este necesara declaratia tatalui.mai mult daca nu respecta programul de vizitare ea raspunde penal cf art 307CP si se procedeaza la aducerea copilului in tara cf conventiei de la Haga.Din cate m-am informat eu cam atat.Daca mai apare ceva va anunt
multumesc pentru raspuns.Si eu am citit in lege si cat tine statul roman doar plangere penala pot face, mai departe pentru a aduce copilul in tara trebuie sa apelez la Protectia si drepturile copilului si la Conventia de la Haga.Vizitarea mea nu este de 2 ori pe luna cum se obisnuieste,ci de 3 ori pe saptamana, in fiecare saptamana la anumite ore cu luare de la domiciliu.Dupa plangerea penala ce alta autoritate de stat ma mai poate ajuta in aceasta actiune?
din cate am inteles va trebui sa ne judecam in statul membru dupa legile acelui stat ?
cu alte cuvinte avem 3 luni la dispozitie sa anuntam autoritatile din celalalt stat membru in care s-a stabilit in legatura cu programul de vizitare pe care mama ar trebui sa il respecte.
pentru ca are sentinta definiva si irevocabila si conform Organelor de la frontiera ARE DREPTUL ...
buna ziua. In urma unui divort copilul in varsta de 3 ani a fost incredintat mamei prin sentinta irevocabila.Tatal cetatean turc are program de vizita cu luare la domiciliul sau in fiecare luni , miercuri si duminica din saptamana, intre anumite ore precum si dreptul de a avea legaturi personale cu minorul.Mama a facut pasaport copilului si a plecat cu el din tara in Italia.Tatal este acum privat de programul de vizitare al minorului, pentru ca e cetatean turc si nu poate merge in vizita intr-un stat UE , pt ca Turcia nu e membra a Uniunii.Ce se poate face in acest caz? Se poate face o plangere penala cf art 307 CP pentru nerespectarea programului de vizitare si pentru impiedicarea tatalui de a avea legaturi personale?care sunt sansele ca minorul sa fie adus inapoi in tara si care sunt procedurile pe scurt de urmat?multumesc
Revin cu o intrebare: este un termen in care tribunalele competente trebuiesc anuntate?
Multumesc pentru raspunsul prompt.Asteptam sa vedem ce se va intampla, daca va putea sa iasa din tara cu pasaportul cu vechiul nume desi in sentinta pe care o va prezenta prin care va demonstra ca fetita ii este incredintata se stipuleaza si ca se revine la numele dinaintea casatoriei.In cazul in care va putea trece va vom contacta in vederea procedurilor necesare pentru inapoierea copilului in tara.
Buna ziua. Un prieten cetatean turc a divortat de sotia lui,copilul rezultat in urma casatoriei fiind incredintat mamei printr-o sentinta definitiva si irevocabila,tatal avand program de vizitare in fiecare zi de luni, miercuri si duminica.In urma sentintei mama va purta numele inainte de casatorie,dar aceasta posedand un pasaport cu numele anterior in care e inclusa minora nu a schimbat pasaportul pentru a parasi tara cu aceasta in vederea stabilirii domiciliului in Italia. Daca aceasta va fi lasata sa treaca la vama cu pasaportul cel vechi si se va stabili in Italia, nu se va mai respecta programul de vizitare impus de instanta,de care tatal are dreptul, in sentinta mentionand=se ca instanta permite ca minora sa aiba legaturi personale cu tatal.Tatal fiind cetatean turc nu are posibilitatea sa o viziteze in Italia pentru ca are nevoie de viza in acest sens si nu o poate obtine.intrebarea mea este se poate face o cerere de executare silita a sentintei civile pentru nerespectare program de vizitare si eventual o plangere penala impotriva mamei?Se mai poate face ceva daca copilul paraseste tara?Ce legi se aplica in acest caz, cele internationale, cele ale statului roman sau cele ale statului Italian?Cum se aduce minora inapoi in tara?
Multumesc anticipat pt ajutor.