avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaSom

Activitate AndreeaSom

Buna ziua!
Sunt o persoana fizica si am in proprietate un apartament pe care doresc sa-l inchiriez unei persoana juridice (avocati) care doresc sa-si desfasoare activitatea in acel apartament si sa-si deconteze cheltuielile de chirie. Puteti sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac pentru a putea inchiria catre o persoana juridica? Este necesar sa platim impozitul pe venitul din chirie (10 sau 16%?) si in plus sa platim un impozit diferit pentru apartament avand in vedere ca e folosit in scopuri comerciale? Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediere inainte de pensie
Va multumesc mult pentru raspuns.
Am primit astazi o adresa prin care este informat ca Administratorul a hotarat restrangerea activitatii, ca urmare a scaderii volumelor de productie.
Ultimul paragraf este urmatorul:
“Cu drept de contestatie pe durata preavizului (30 zile lucratoare). Contestatia va fi depusa la secretariatul unitatii, urmand a fi analizata de o comisie numita sa solutioneze astfel de solicitari”.

Suntem hotarati sa depundem aceasta contestatie, avand in vedere dreptul pe care-l are conform ccm.
Exista un model de contestatie pe care ar trebui sa-l folosim?

Va multumesc inca o data,
Răspuns la discuția Concediere inainte de pensie
Mai jos este articolul respectiv:

Art. 176

(1) La aplicarea efectiva a reducerii de personal, se vor avea in vedere urmatoarele criterii in ordine:
a) competenta si aportul personal conform fisei de evaluare. Afisarea evaluarii pentru fiecare compartiment se va face in locuri special amenajate prevazute cu vitrine pentru a nu disparea clasamentul respectiv;
b) disciplina;
c) contractele de munca ale salariatilor care mai au un loc de munca sau care cumuleaza pensia cu salariul;
d) contractele de munca ale salariatilor care indeplinesc conditiile de pensionare la cererea angajatorului;
e) contractele de munca ale persoanelor care indeplinesc conditiile de pensionare la cererea lor;
f) asocierea la alte societati comerciale cu capital privat sau mixt precum si detinerea de terenuri agricole in suprafata conform legii somajului;
g) persoane care au membrii de familie in intretinere;
(2) La desfacerea contractului colectiv de munca, datorita reducerii de posturi, simultan vor fi avute in vedere urmatoarele criterii:
a) daca masura ar afecta doi soti care lucreaza in unitate, se va desface contractul de munca al unuia dintre soti;
b) masura sa afecteze, mai intai, salariatii care nu au copii sau alte persoane in intretinere;
c) masura sa afecteze in ultima instanta salariatii care sunt singurii sustinatori ai familiei, precum si salariatii care mai au cel mult 3 ani pana la pensionare la cererea lor, indiferent de forma de pensionare: anticipata partiala, anticipata sau la limita de varsta;

(3)in cazul in care masura desfacerii contractului de munca ar afecta un salariat care a urmat o forma de calificare sau de perfectionare a pregatirii personale inclusiv scoala profesionala, si a incheiat cu angajatorul un contract sau act aditional la contractul de munca, prin care s a obligat sa presteze o activitate intr o anumita perioada de timp, administratia nu i va putea pretinde acestuia despagubiri pentru perioada ramasa nelucrata pana la implinirea termenului;
Buna ziua,

Am aflat ca tatal meu care trebuia sa iasa la pensie in aprilie urmeaza sa fie concediat maine. Am aflat deoarece este vorba despre o concediere colectiva. In contractul colectiv de munca apare insa faptul ca angajatii care mai au mai putin de 3 ani pana la pensionare (anticipata sau nu) ar trebui concediati doar in ultima instanta, insa din informatiile pe care le avem vor mai ramane angajati mai tineri pe aceasta societate.
Mentionez ca lucreaza in productie si intotdeauna si-a depasit norma si nu a avut nicio abatere.
Puteti sa-mi spuneti daca acest demers este legal si cum ar putea evita concedierea?

Va multumesc.