Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Apartament inchiriat către o persoana juridica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Apartament inchiriat către o persoana juridica

Buna ziua!
Sunt o persoana fizica si am in proprietate un apartament pe care doresc sa-l inchiriez unei persoana juridice (avocati) care doresc sa-si desfasoare activitatea in acel apartament si sa-si deconteze cheltuielile de chirie. Puteti sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac pentru a putea inchiria catre o persoana juridica? Este necesar sa platim impozitul pe venitul din chirie (10 sau 16%?) si in plus sa platim un impozit diferit pentru apartament avand in vedere ca e folosit in scopuri comerciale? Va multumesc!
george-neagu, moderator