avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate ankiutel

Activitate ankiutel

Buna, sunt web designer si dezvolt in colaborare cu un graphic designer un website pentru a ne prezenta serviciile de web design, graphic design, publicitate si digital marketing. Amândoi avem PFA, fiecare pe specialitatea sa.

Intrebarea mea este daca putem face impreuna acest website, unde sa specificam datele de identificare ale ambelor firme lucrătoare ?

A doua intrebare este daca putem sa folosim un pseudonim, o marca precum "Creative Design"(e doar un exemplu) pentru numele site ului si pentru logo ul din bara de navigatie avand in vedere situatia? Trebuie înregistrată marca sau cum se procedează?

Multumesc!
Multumesc pentru corectura! In legatura cu celelalte subpuncte cunoasteti mai multe?
Dezvolt un site web unde imi voi afisa serviciile de web design si grafic design pe care le prestez in calitate de persoana juridica. Din cunostintele mele, odata cu achizitionarea unui domeniu web am dobandit drepturi de autor asupra acestuia ( contraziceti-ma, va rog, daca gresesc). In schimb, am urmatoarele nelamuriri:
1. Voi posta cateva din lucrarile mele pe website pentru clienti. Avand in vedere ca sunt lucrarile mele autentice, postate pe website-ul meu, ele sunt deja protejate de dreptul de autor? Sau trebuie facut ceva in acest sens pentru a ma proteja in caz ca vor fi copiate sau folosite abuziv?
2. Eu detin un PFA, insa am folosit un domeniu.ro sugestiv pentru aria in care activez, iar titlul site-ului as dori sa fie conform cu acest domeniu.ro. Este legal sa folosesc aceasta denumire pur si simplu? Sau trebuie sa o inregistrez si sa o asociez cu PFA-ul meu?
3. As dori sa folosesc un logo concomitent cu denumirea mentionata la punctul 2, asociat de asemenea cu PFA-ul.
4. In viitor urmaresc deschiderea unui magazin online cu haine cu design propriu. Pot folosi logo-ul mentionat la punctul 3 si pentru acesta? Intreb acest lucru in contextul in care voi adauga PFA-ului meu codul CAEN corespunzator.

Multumesc anticipat!
Dezvolt un site web in Wordpress unde prezint serviciile mele de design web si design grafic pe care le pot presta, si am ajuns la partile mai putin cunoscute mie si anume Termeni si Conditii, Politica de confidentialitate, GDPR si Politica de cookies. Ceea ce eu as vrea sa inteleg sunt urmatoarele chestiuni:
1. Politica de confidentialitate e acelasi lucru cu GDPR?
2. Termenii si conditiile, Politica de confidentialitate ( sau/si GDPR ) si Politica de cookies pe care trebuie sa le afisez pe site trebuie redactate intr-un cadru legal ( avocat, consultant etc) intrucat imi trebuie o parafa oficiala? Sau daca ma asigur ca indeplinesc conditiile legale necesare le pot redacta/ achizitiona pe cont propriu? Stiti cumva anumite documente oficiale folosite pe post de template care sa corespunda legilor in vigoare?
3. In contractul pe care il inchei cu clientii trebuie incluse anumite sectiuni/clauze care sa aiba legatura cu aceste politici?
4. Toate aceste politici sunt obligatoriu de mentionat pe site?
5. Mai sunt si alte chestiuni legale din aceasta arie care trebuie avute in vedere in momentul crearii unui site web?

Multumesc anticipat!