avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Activitate andreisl

Activitate andreisl

Buna ziua,
am nevoie de ajutorul dumneavoastra in urmatoarea problema:
In luna Octombrie 2011 am fost diagnosticat cu cancer, am intrat in concediu medical, am facut tratament si m-am operat, iar dupa perioada de recuperare si in urma controalelor efectuate, nemaifiind vreo urma de cancer in organism, am decis sa ma intorc la serviciu. Mentionez ca in luna Februarie 2012 am dobandit certificat de persoana cu handicap accentuat iar o copie a acestui certificat am dus-o la serviciu pentru acordarea drepturilor care-mi revin (scutire impozit)
Pe data de 10 Mai 2012 am revenit la serviciu iar pe data de 17 Mai mi s-a inmanat o instiintare, un act aditional la contract si noi atributiuni absolut umilitoare pentru experienta si pregatirea mea, practic cu functia de revizor financiar am atributiuni de secretara.
Mentionez ca le-am semnat pentru ca nu-mi pot permite sa raman fara serviciu, insa m-am gandit mai bine si as vrea sa merg in instanta.
Va rog sa-mi spuneti daca am sanse de castig si care ar trebui sa fie strategia mea imediata.
Multumesc!
Buna ziua,

am castigat un proces de munca, s-a pronuntat hotararea definitiva si irevocabila, si am investit-o cu formula executorie. Am notificat imediat societatea impotriva careia am avut procesul ca s-a pronuntat hotararea si ca trebuie sa o puna in aplicare. Am fost chiar si la sediu sa vorbesc cu ei si mi-au prezentat un calcul al unor sume cu care eu nu am fost de acord pentru ca erau prea mici. Mi-au trimis si prin posta o adresa prin care imi solicitau contul bancar sa-mi vireze sumele pe care le stabilisera ei(s-au poate doreau sa-mi vireze 1000 lei sa-mi arate ca ei sunt dornici sa plateasca dar nu au acum). Intre timp eu am apelat la serviciile unui executor judecatoresc, am platit si o expertiza contabila, sumele s-au stabilit(bineinteles ca mult mai mari decat cele stabilite de ei) si l-am notificat din nou i-am comunicat noile sume si persoana de contact de la biroul executorului, care-i poate spune contul unde sa vireze sumele.
Din acest moment, nu am mai primit nimic de la ei si au trecut 3 luni de atunci. Procedura de executare se desfasoara in continuare, dar probabil stiti cat dureaza, s-a primit incuvintarea tribunalului pentru executare si s-au trimis adrese la banci.
Intrebarea mea este: pot sa-i fac plangere penala pentru ca nu a pus in aplicare hotararea?
Daca raspunsul este da, cui trebuie adresata parchetului, tribunalului sau politiei.
Va rog din suflet sa ma ajutati caci sunt disperat. M-am judecat 3 ani ca sa mai dureze trei pana imi recuperez banii. Ma gandesc ca daca fac o plangere penala si ii aduc la cunostinta acest lucru o sa-mi plateasca mai repede.
Va multumesc din suflet!
Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea si anume:
Vineri am fost anuntat ca in urma reorganizarii departamentului s-a hotarat ca timpul meu de munca si bineinteles salariul sa se reduca la 4 ore incepand cu 1 Februarie. Mi s-au pus in fata aceasta instiintare, actul aditional la contractul de munca si fisa postului si mi s-a spus sa le semnez pentru ca altfel compania se vede obligata sa desfiinteze postul de tot. Am semnat desi nu sunt de acord cu asta, sunt insa constient ca aceasta masura nu se datoreaza crizei ci mai degraba este o vendeta personala a sefului meu din cauza faptului ca o saptamana mai devreme am avut 3 zile medical, chiar mi-a fost foarte rau. Nu obisnuesc sa-mi iau nedical des insa am mai patit acest lucru din partea lui si acum un an si jumatate cand m-am operat iar cand am revenit din medical am avut surpriza sa primesc o convocare la comisia disciplinara.
Mentionez ca nu sunt un salariat care fac probleme, chiar am evaluarile profesionale de la foarte bine in sus.
Doresc sa stiu daca este legal sa-mi reduca timpul de munca si daca articolele in baza carora s-a hotarat 17 si 41 din codul muncii sunt intemeiate pentru ca mie nu mi se par asa.
Va multumesc!
Va rog sa ma ajutati intr-o problema, pe care nu stiu cum sa o rezolv. Am castigat litigiul de munca dintre mine si angajatorul meu, hotararea a fost pronuntata in luna August. S-a hotarat anularea deciziei de concediere, reancadrarea mea si plata tuturor drepturilor salariale pana la data reancadrarii. Am fost si am investit hotararea cu titlu executoriu, apoi am trmis-o angajatorului in data de 22 Septembrie, prin posta cu confirmare de primire, impreuna cu o notificare sa puna in aplicare hotararea judecatoreasca.Ulterior am fost chiar personal la sediul firmei sa intreb daca s-a rezolvat problema mea, insa raspunsurile lor sunt foarte evazive si nu au pomenit nimic de bani ci numai de reintegrare. Dupa cum vedeti au trecut mai bine de doua luni si ei nu pomenesc nimic nici de banii pe care trebuie sa mi-i plateasca mie si nici despre contributiile la stat. Unde ma pot plange despre aceste aspecte, cu mentiunea ca momentan nu am bani pentru executor? Va rog ajutati-ma cu un sfat.
Multe multumiri!
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru problema mea, daca este posibil. Am castigat un conflict de munca, instanta a anulat decizia de concediere din 2007 si a obligat societatea la plata tuturor drepturilor banesti. Mentionez ca am investit hotararea cu formula executorie. Am fost la sediul societatii, nu am gasit acolo decat pe contabilul sef, care cand i-am aratat hotararea a fost foarte nedumerit si mi-a spus ca nu stie nimic si ca nu este nimeni in firma, nici juristul nici directorul. Am trimis hotararea prin posta cu confirmare de primire si in acelasi timp am apelat la un executor. Acesta insa mi-a spus ca banii ii voi lua, insa daca el nu vrea, nu ma va reangaja. Ce pot face eu in aceasta situatie si anume daca refuza sa m-a reangajeze? Ma pot adresa anumitor organe? eventual penale?
Din cate am citit, nerespectarea unei hotarari judecatoresti este fapta de natura penala? Este posibil sa nu vrea sa ma reangajeze?
Multumesc!
Am castigat conflictul de munca, dupa doi ani si jumatate. S-a dispus anularea deciziei de desfacere a contractului de munca, reancadrarea mea si plata tuturor drepturilor banesti pana acum. Intrebarea mea, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, este in cat timp trebuie sa fac cererea de reangajare ( hotararea mea nu este inca redactata, pentru ca este protest la tribunal) si daca ma afecteaza cu ceva faptul ca in timpul cat a durat procesul, am fost angajat cu carte de munca 4 luni.
Discuție hartuire morala
Buna ziua,
am si eu o prblema si anume sunt hartuit moral la serviciu. Sunt intr-o functie de conducere de 4 ani si pana acum un an nu am avut probleme insa de cand mi-am permis sa-mi spun parerea fata de comportamentul sefului, intr-o sedinta de management, sunt hartuit permanent, ajungandu-se chiar pana la comisia de disciplina. Bineinteles ca colegii mei manageri care au facut parte din comisie si care stiu ca sunt un bun profesionist au refuzat sa imi desfaca contractul de munca asa cum sugera seful. Oricum hartuirile din partea sefului continua. Imi dau sarcinile mele de serviciu altor salariati pe motiv (brusc) ca nu le mai fac cum trebuie. Problema mea este cum pot demonstra hartuirea in instanta si daca am vreo sansa de castig.
Multumesc!
Buna ziua,
am fost angajat al unei societati pana anul trecut (20070 Aprilie, cand pentru ca am indraznit sa-mi cer drepturile mi-a fost desfacut contractul de munca disciplinar. Am contestat aceasta decizie in instanta de judeata sectia a VIII a conflicte de munca, impreuna cu celelalte drepturi care mi-au fost incalcate si anume: neplata orelor suplimentare, a concediului de odihna si chiar a concediului medical. Procesul este pe fond inca si acum. Pe parcursul derularii acestuia am descoperit din actele depuse la dosar de societate ca mi-a fost falsificata semnatura pe unele state de plata iar de la casa de pensii am aflat ca in perioada cat am fost angajat la aceasta societate mi-au mai facut alte angajari la alte doua societati ale aceluiasi actionar. Am reclamat acest lucru la ITM si mi-au raspuns ca societatea nu a putut face dovada platii salariilor la ceste doua societati, fapt care m-a facut sa inaintez si o plangere penala impotriva societatii cu acuzatia de fals is uz de fals si inselaciune.
Actiune penala se afla acum in cercetare, care insa se apropie de sfarsit. Mentionez ca am dovedit acuzatiile mele atat cu documente cat si cu martori.
Problema mea este daca ma puteti ajuta cu un sfat si anume cand ma pot constitui parte civila, in timpul cercetarii sau cand incepe procesul?
Vreau sa ma constitui parte ca sa pot cere despagubiri materiale si morale, deoarece aceste procese dureaza de un an, timp in care eu nu m-am putut angaja si am 3 copii acasa care au avut mult de suferit. Mai mult, nu mi-am putut plati ratele la banca care ma ameninta cu executarea silita iar toate acestea mi se intamla din cauza societatii.
V-as ramane indatorat daca mi-ati da un sfat sau m-ati invata ce pot face mai departe.
Va multumesc