Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... hartuire morala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

hartuire morala

Buna ziua,
am si eu o prblema si anume sunt hartuit moral la serviciu. Sunt intr-o functie de conducere de 4 ani si pana acum un an nu am avut probleme insa de cand mi-am permis sa-mi spun parerea fata de comportamentul sefului, intr-o sedinta de management, sunt hartuit permanent, ajungandu-se chiar pana la comisia de disciplina. Bineinteles ca colegii mei manageri care au facut parte din comisie si care stiu ca sunt un bun profesionist au refuzat sa imi desfaca contractul de munca asa cum sugera seful. Oricum hartuirile din partea sefului continua. Imi dau sarcinile mele de serviciu altor salariati pe motiv (brusc) ca nu le mai fac cum trebuie. Problema mea este cum pot demonstra hartuirea in instanta si daca am vreo sansa de castig.
Multumesc!
Gasiti raspuns mergand pe acest site la
[ link extern ]
expunere a dnei Cioriciu in baza legislatiei in vigoare
Nu ai nici o sansa, da seful te vrea afara din post.
Este foarte greu sa lupti cinstit.

Lupta si tu la fel de murdar ca seful tau.
Presupun ca este vorba de o functie in institutie publica, altfel ai fi fost dat afara de mult.

Nu poti demonstra in instanta hartuirea morala. Nu ai nici o sansa.
Este o lupta de uzura in care cel mai hotarit va cistiga.
Seful poate trece peste comisia de disciplina si iti poate desface contractul
asa cum vrea el.
Chiar daca nu are dreptate si cistigi in instanta, nu vei mai fi incadrat in post, la loc.
Mai rau, in cartea ta de munca va scrie ca ai cistigat un litigiu de munca in instanta,
si nu te va mai angaja nimeni pe motiv ca esti reclamagiu si ii dai in judecata.

Este dificil sa fii angajat, iar daca vrei sa supravietuiesti, trebuie sa joci dupa aceleasi
reguli cu oponentul tau.

Lupta, altfel pierzi.

Auzi, un barbat hartuit moral. Te inteleg, ca si eu sunt barbat, si noi barbatii, hartuiti sau
nu trebuie sa tinem unul cu altul. Dar nimeni nu va lupta pentru tine.
TU trebuie sa lupti.

Alberto Kurtyan
Revin si cu un detaliu legal.
Legea romana nu te protejeaza in nici un fel.
Salariatii sunt subordonati si daca angajatorul vrea sa ii concedieze,
poate gasi foarte multe motive, intemeiate sau nu.

Am citit articolul despre hartuirea morala, dar nu are ABSOLUT NICI o aplicabilitate practica.

Cu o exceptie ! Daca il dau tu in mod repetat in judecata pe seful tau ca sa il hartuiesti TU
pe el moral, in instanta si astfel sa renunte el sa te mai hartuiasca pe tine.

Este o lupta, cu metode necurate ... dar asta este.
Poti trimite notificari prin executor/avocat. Poti face plingere la superiorul lui, etc.
Trebuie sa iti gasesti aliati printre ceilalti salariati, etc.
Este ca in politica. Cel mai abil supravietuieste.

Alberto Kurtyan
Daca a fost sesizata comisia de disciplina in legatura cu o fapta a dvs., inseamna ca sunteti functionar public!
Comisia de disciplina nu a propus directorului destituirea dvs. din functie, ceea ce este foarte bine! Exista, inca, institutii publice unde comisia de disciplina propune directorului ceea ce-i dispune el!
In paranteza fie spus, aveti raporturi de serviciu cu institutia si sunteti numit prin act administrativ!
Sunteti in razboi, iar in razboi totul este permis! Ajutati-va seful sa greseasca! Stabiliti relatii cat mai bune cu superiorii lui! Aliati-va cu colegii dvs., nu cred ca sunteti singurul nemultumit de sef! Castigati dvs. razboiul, nu seful dvs.!
Opinia mea in legatura cu un eventual proces avand ca obiect hartuirea morala este ca nu-l veti castiga!
Eventual putem vorbi despre discriminare, daca puteti dovedi ca sunt aplicabile, in ceea ce va priveste, dispozitiile art. 2 din O.G. nr. 137/2000!