avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate lavitahi

Activitate lavitahi

Unchiul meu si-a girat casa pentru un credit luat de un prieten. Titularul creditului nu a mai achitat ratele de aproximativ 1an si 6 luni iar unchiul meu a primit instiintare ca va fi executat silit.
A incercat sa vorbeasca cu cei de la banca sa plateasca el ratele restante dar banca refuza varianta aceasta. Cei de la banca ii cer sa achite integral creditul sau va fi executat silit.
Valoarea creditului ramas, cu tot cu penalizari, e 45 000 euro iar valoarea reala a casei e aprox. 100 000 euro.
Ce ar putea face in situatia de fata?
Dupa cum am mentionat anterior, unchiul meu poate plati doar ratele restante si pe urma sa plateasca ratele lunar. Nu poate platii toata suma ramasa din credit o data.
O asociatie de proprietari care are contract cu administratorul care e PFA , avand in vedere noile modificari aduse codului fiscal, trebuie sa depuna declaratii la fisc,sanatate, somaj etc?
Buna ziua!
De ce documente contabile are nevoie un PFA cu norma de venit neplatitor de TVA?
Am nevoie de registru jurnal de incasari si plati,registru inventar sau registru unic de control?
Pot deduce unele cheltuieli sau nu?
Răspuns la discuția Decizia in SRL
Multumesc pentru raspunsuri!
Discuție Decizia in SRL
Buna ziua,
Doresc sa infiintez un SRL in care vom fi 2 asociati: eu o sa am 80% iar celalalt partener va avea 20 %.
M-ar interesa puterea de decizie, adica daca eu am 80% pot decide si fara asociat sau cand vom decide asupra unei probleme eu voi avea o putere de decizie mai mare? Sau oricum nu vom putea decide unul fara celalalt?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția taxe SRL
Va multumesc!
Răspuns la discuția taxe SRL
Buna ziua,
Pentru inceput va fi neplatitoare de tva si nici angajati nu o sa am. Estimez o cifra de afaceri de 4000 lei/luna.
Ar fi mai bine sa fie platitoare de tva? Dvs. ce ma sfatuiti?Multumesc!
Discuție taxe SRL
As dori sa stiu care sunt taxele care trebuiesc platite pt un SRL cu domeniul de activitate "administrare imobile". Ma refer la impozite,alte taxe. Doresc sa infiintez acest SRL si as vrea sa fac niste calcule. Mi-ar fi de mare ajutor daca mi-ati putea da niste informatii exacte. Multumesc!
Răspuns la discuția schita apartament incorecta
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
In anul 2008 mi-am cumparat un apartament cu 2 camere in faza de proiect iar in anul 2009 l-am intabulat.Anul acesta, in 2010, am cerut de la OCPI schita apartamentului si am ramas surprinsa sa constat ca schita nu corespunde deloc cu compartimentarea apartamentului iar suprafata trecuta la cadastru este de 39,45 mp pe cand suprafata reala a apartamentului e de aprox. 60 mp. Problema e ca nici in actul de vanzare cumparare notarul nu mi-a trecut suprafata apartamentului si nici cota parte.
Am facut o sesizare la seviciu urbanism din cadrul primariei si mi-au raspuns ca este responsabilitatea OCPI. Am facut petitie si la OCPI iar raspunsul lor a fost ca responsabil este persoana care a intocmit documentatia, care este o persoana fizica autorizata.
Ce pot face pt a mi se face schita conform cu compartimentarea apartamentului si sa-mi fie inregistrata toata suprafata apartamentului?