Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schita apartament incorecta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schita apartament incorecta

Buna ziua!
In anul 2008 mi-am cumparat un apartament cu 2 camere in faza de proiect iar in anul 2009 l-am intabulat.Anul acesta, in 2010, am cerut de la OCPI schita apartamentului si am ramas surprinsa sa constat ca schita nu corespunde deloc cu compartimentarea apartamentului iar suprafata trecuta la cadastru este de 39,45 mp pe cand suprafata reala a apartamentului e de aprox. 60 mp. Problema e ca nici in actul de vanzare cumparare notarul nu mi-a trecut suprafata apartamentului si nici cota parte.
Am facut o sesizare la seviciu urbanism din cadrul primariei si mi-au raspuns ca este responsabilitatea OCPI. Am facut petitie si la OCPI iar raspunsul lor a fost ca responsabil este persoana care a intocmit documentatia, care este o persoana fizica autorizata.
Ce pot face pt a mi se face schita conform cu compartimentarea apartamentului si sa-mi fie inregistrata toata suprafata apartamentului?
adreseaza-te acelui PFA sa iti refaca schita,de la el va pleca din nou circuitul hartiilor,daca refuza fa-i o plangere penala .
Multumesc pentru raspuns!