avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate andreyutza

Activitate andreyutza

Discuție Pensie de urmas
Buna seara,

Doresc sa va intreb urmatorul lucru:
Bunicul meu,in varsta de 74 ani,a decedat joi,03.01.2013,pensionar fiind pentru limita de varsta.
Bunica mea,in varsta de 70 ani,nu este pensionara si, conform legii ar beneficia de pensia de urmas.
1.Ce acte trebuiesc depuse?
2.Va primi pensia pe luna in curs intreaga sau injumatatita,datorita decesului aceasta injumatatire se va aplica de luna viitoare ?

Va multumesc.

Andreea
Răspuns la discuția NU MAI AM LINISTE IN CASA!Ajutor!
Sunt vecini pe palier,in varsta si ei si nu doresc sa intervina deoarece le este frica...de aceea si curajul acestor femei.


Va multumesc.
Buna seara,

Am 2 bunici bolnavi,ambii au suferit 2 accidente vasculare cerebrale cu cateva luni in urma si nu mai au parte de liniste in casa in ultimul timp intrucat vecina de la etajul 3 ii sicaneaza in fiecare zi,in special pe bunica mea,recurgand la tot felul de mizerii.Ca sa fiu mai explicita bunicii mei locuiesc la parter si nu exista dimineata in care vecina de la etajul 3 sa nu ii bata in usa cu pumnii si sa-i strige:"Mori odata!Dute unde ti-e locul!",sa-i strige la geam si sa o faca in toate felurile,sa-i arate semne obscene in asa fel incat bunica mea intrucat nu are voie sa se enerveze datorita bolii plinge in fiecare zi si se simte din ce in ce mai rau.
Noi,nepotii,copii,am incercat sa avem o discutie amiabila cu aceasta vecina si cu familia ei,respectiv fiica acesteia si soacra ei care au inceput sa aiba acelasi comportament vis-a-vis de bunica mea,insa nu ne-am putut intelege.

Intrebarea mea este : SE POATE FACE CEVA PE CALE JURIDICA?...Cum le putem determina sa nu mai aiba asemenea comportament deoarece bunicii mei se simt din ce in ce mai rau??Va rog sa ma indrumati ce putem face?...Daca le facem plangere la politie oare putem stopa cumva acest lucru,ceva o interdictie??..Mentionez ca nu sunt martori de nici una dintra parti.

VA ROG SA NU-MI OCOLITI SUBIECTUL SI AJUTATI-MA CU SFATURI fiindca nu stiu unde sa apelez!!!

Va multumesc.
Răspuns la discuția Intrebare????
Ultima lui adresa este casa in care locuiesc,cea pe care i-am achitat-o acum 6 ani.Ar dori cineva sa ma reprezinte sau sa ma indrume pt a solutiona problema?
Discuție Intrebare????
Buna ziua,

Am "cumparat" un imobil in 2004,am pus ghilimele deoarece nu s-au finalizat actele intrucat atunci nu am avut banii necesari,am achitat doar suma ceruta pe imobil,in fata a doi martori,s-a facut o chitanta de mana si atat.Dupa trecerea unui an,cand am avut banii necesari efectuarii actelor nu am mai dat de fostul proprietar.Am fost sfatuita sa dau un anunt in ziar prin care sa il chem in judecata pt a definitiva contractul de vanzare -cumparare si in cazul neprezentarii acestuia instanta a imi aprobe incheierea actului de vanzare-cumparare?....Ce parere aveti?...Ce ma sfatuiti?
Buna seara,
Va cer si eu parerea intr-o problema:
Mama s-a recasatorit acum 15 ani iar eu inca port numele fostului sot al mamei si doresc sa fiu infiata de actualul sot al mamei mele dat fiind ca eu sunt majora.Ce proceduri trebuie sa indeplinesc eu sau actualul meu tata?
Astept raspuns neaparat!
Multumesc.
Răspuns la discuția schimbarea numelui de familie!!!!
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Buna ziua.As dori sa-mi spuneti unde ma pot adresa pentru schimbarea numelui de familie?...Unde trebuie sa merg?...La primarie sau la Oficiul starii civile?....Multumesc.
Răspuns la discuția Sotie n-are, dar e casatorit
bun....si sa zicem ca ajung in instanta...cam cat m-ar costa toata treaba asta....trebuie sa va spun ca imobilul despre care vorbesc este o garsoniera de 22 mp,in care locuim eu,parintii mei si sora mea mai mica de 6 ani.Situatia nostra materiala nu este foarte deosebita....deci ar fi necesare niste eforturi(respectiv un credit la banca,desi mai avem vreo 3 banci facut ).Ne este foarte teama sa nu fim aruncati in strada intr-o zi.Asa cum v-am spus detinem toate actele la noi insa simplul cuvant "casatorit" ne impiedica sa incheiem actul de vanzare-cumparare.
Tin sa va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si care mi-au oferit informatii.
Mai am cateva informatii sa va spun care ulterior le-am aflat:Proprietarul a dobandit imobilul de la Trustul Carpati si in actul de vanzare cumparare dintre proprietar si respectiva societate apare greseala.Proprietarul a fost si la aceasta societate si de acolo i s-a spus ca "ei nu sunt birou de informatii si sa se duca la Politie"...si de aici au urmat celelalte drumuri respectiv am fost la Politia Capitalei,la Primarie si nu am rezolvat nimic.Intre parintii mei si proprietar s-a facut o chitanta de mana cu martori,chitanta care ulterior s-a pierdut.Am mai aflat ca proprietarul a trait in concubinaj cu o femeie cu care are un baiat.Nu stim daca este recunoscut baiatul sau nu de catre el.Ne este teama ca nu cumva sa vina baiatul intr-o zi si sa-si ceara dreptul la imobil.Va rog sa ma ajutati.
Spuneti-mi ce sa fac si cat m-ar costa aproximativ.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Sotie n-are, dar e casatorit
Proprietarul este in varsta,este dispus sa ma ajute din toate punctele de vedere dar nu se poate deplasa.Noi am fost la notarul care a intocmit contractul de vanzare-cumparare pentru modificarea cuvantului "casatorit" in "necasatorit" iar raspunsul acestuia a fost sa aducem un act care sa justifice ca respectivul este necasatorit.Intrebarea mea catre dumneavoastra este:de unde pot sa procur acest act?...Am fost la Politie,Evidenta populatiei,acestia m-au trimis la Primaria de sector ,cei de la Primaria de sector m-au trimis la Primaria de unde s-a nascut proprietarul,undeva prin Arad.Toti spunandu-mi ca nu e de competenta lor sa-mi dea aceste informatii,nici mie,nici proprietarului.Ce e de facut?.....Tin sa precizez ca detin toate actele necesare incheierii actului de vanzare-cumparare.