Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna seara,

Doresc sa va intreb urmatorul lucru:
Bunicul meu,in varsta de 74 ani,a decedat joi,03.01.2013,pensionar fiind pentru limita de varsta.
Bunica mea,in varsta de 70 ani,nu este pensionara si, conform legii ar beneficia de pensia de urmas.
1.Ce acte trebuiesc depuse?
2.Va primi pensia pe luna in curs intreaga sau injumatatita,datorita decesului aceasta injumatatire se va aplica de luna viitoare ?

Va multumesc.

Andreea
Legea 263/2010

Art. 104

(3) In functie de elementele specifice fiecarei categorii de pensie, pensiile se acorda si de la o alta data, dupa cum urmeaza:

c) de la data decesului, daca cererea a fost inregistrata in termen de 30 de zile de la aceasta data, in situatia pensiei de urmas acordate persoanei al carei sustinator nu era pensionar, la data decesului;

Acte necesare pentru obtinerea pensiei de urmas:
• cerere tip
• certificatul de deces (original si copie), cauza decesului pentru sustinatorul decedat care nu are calitatea de pensionar
• adeverinta de studii pentru urmasii copii peste varsta de 16 ani
• actul de identitate al solicitantului
• carnet de munca (original si copie)
• livret militar (original si copie)
• acte de stare civila ale solicitantului si ale urmasilor din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul
• talonul de pensie al decedatului