avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate traineranastasia

Activitate traineranastasia

Discuție Traduceri
Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu un răspuns:
Este posibil ca o firmă care are codul secundar CAEN 7430 (traduceri) să factureze servicii de corectare text/revizuire/traducere/redactare ? Precizez că nu am autorizatie de traducător. Sunt profesor/trainer de limba engleză și am fost solicitată pentru a scrie/traduce/corecta câteva texte neoficiale. Vă multumesc anticipat.
Va multumesc foarte mult pentru acest raspuns. M-ati ajutat să inteleg ce trebuie sa fac in continuare.
Bună ziua,
Vă rog din suflet să mă ajutați cu un răspuns:
În martie 2019 am deschis un centru de limbi straine, un SRL. Pana acum am lucrat numai eu in acest centru. Incepand cu luna viitoare as vrea sa colaborez cu alti 2 profesori care vor preda alaturi de mine.
Deoarece nu am posibilitatea financiară de a a-i angaja full time sau part time, ce alte optiuni imi raman? (acesti 2 profesori nu au pfa)
Este legal daca inchei cu ei contract de drepturi de autor? Precizez ca ei vor lucra cate 6 ore pe saptamana alaturi de mine. Nu vreau sa fac vreo ilegalitate. Va rog, daca este posibil, sa imi raspundeti sau sa ma indrumati catre o lege pe care sa o citesc sa inteleg ce trebuie sa fac.
Va multumesc anticipat.