avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Pdmihai

Activitate Pdmihai

Buna,

La capitolul AGA avem precizarea: de la data prezentului act constitutiv, Societatea va fi administrata, pe o
perioada nelimitata, de catre doi administratori (...) care vor administra societatea in mod disjunct, cu puteri depline si
nelimitate.
Nu s-a facut niciun act de transfer, dar tot ce apartinea SRL-ului initial cu 2 asociati e pur si simplu folosit in noul SRL al asociatului meu.
Nu s-a facut nicio hotarare AGA deci deocamdata bunurile sunt inca pe inventarul SRL-ului initial.

Multumesc
Buna,

Amandoi am fost si suntem in continuare administratori (am editat si mesajul initial).

Patrimoniul transferat consta in aparatura de productie si bunurile produse existente pe ultimul inventar/bilant (Decembrie 2021) iar partea mea presupun ca o reprezinta procentul partilor sociale, adica 40%. Nu exista o altfel de imparteala, bunurile au fost cumparate din contul firmei, alimentat la infiintare doar de mine, printr-un contract de finantare.

Multumesc
Buna,

Am infiintat un SRL acum cativa ani, in parteneriat cu inca un asociat si cu partile sociale impartite 40/60%, eu avand partea mai mica. In paralel si fara acordul meu sau vreo notificare AGA oficiala, asociatul meu a deschis inca un SRL, pe cont propriu, cu acelasi domeniu de activitate si folosind 100% patrimoniul firmei initiale, in valoare de aprox cateva mii de EURO, firma initiala fiind trecuta pe zero ca activitate in ultimul an. Practic a transferat in totalitate activitatea si inventarul firmei comune catre noua firma infiintata iar acest lucru a fost posibil dat fiind ca a avut control total asupra sediului, inventarului si al activitatii, eu fiind plecat din tara.

De mentionat:
- amandoi avem calitatea de administratori si asociati in firma
- de-a lungul activitatii, asociatul meu a introdus periodic sume mici de bani in firma din contul propriu personal, acestea provenind din incasari la negru si el neavand alta sursa de venit (deci a intors banii firmei in firma in contul unei creante catre el), ajungandu-se la ultimul bilant la o datorie de aprox 12.000 EUR a firmei catre el in contul 4551, eu fiind pe 0 in contabilitate la creantele firmei
- nu s-au dat niciodata dividente iar eu nu am incasat niciun profit pe durata intregii activitati
- singurul care a beneficiat de incasarile firmei prin salariu sau bani incasati la negru a fost asociatul meu

In momentul de fata singura varianta pe care mi-o ofera asociatul e inchiderea firmei initiale si radierea ei pe costuri proprii, eu ramanand cu munca depusa gratuit si o pierdere de aproximativ cateva mii de euro rezultati din devalorizarea investitiei initiale, facuta printr-un contract de finantare si recuperata dupa aprox 5-6 ani.

Va rog sa imi spuneti daca exista vreo modalitate prin care sa pot recupera ceva din valoarea patrimoniului firmei (amiabil e exclus din pacate) care sa nu implice costuri mai mari decat beneficiul final si ce consecinte ar putea fi pe persoana fizica pt mine si asociatul meu sau pt SRL-ul asociatului daca lasam firma in plata D-lui sa acumuleze datorii catre stat si sperand sa fie inchisa de fisc la un moment dat.

Multumesc