avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate lita854

Activitate lita854

Discuție Radiere SRL
Care ar fi cea mai ieftina metoda de a scapa de o societate (SRL) cu activitate suspendata fara datorii????
Răspuns la discuția Notificare ITM
Multumesc mult.Din pacate sindicatele sunt mana in imana cu administratie.Nu-mi ramane decat lupta in justitie..M-ar interesa la modul cel mai serios sa contactez un avocat in cazul in care mi se desfiinteaza postul meu
Discuție Notificare ITM
As dori sa aflu daca am sanse de castig in urmatoarea situatie:
In notificarea Societatii catre ITM privind concedierea colectiva, la anexa privind posturile reduse scrie sef depou .
Ei vor sa ma concedieze pe mine care am decizie de sef depou adjunct I functie ce nu apare in notificarea catre ITM.
In acest caz as dori mult sa aflu parerea dvs.Merci mult
Răspuns la discuția Noul Cod al muncii
Sa inteleg ca in cazul contractului de munca pe perioada nedeterminata nu se pot efectua concedieri in timpul suspendarii contractului din cauza concediului medical.??
(5) De fiecare dată când în timpul perioadei de suspendare a contractului va interveni o cauză de încetare de drept a contractului individual de muncă, cauza de încetare de drept va prevala.
(6) În cazul suspendării contractului individual de muncă se suspendă toate termenele care au legătură cu încheierea, modificarea, executarea sau încetarea contractului individual de muncă, cu excepţia situaţiilor în care contractul individual de muncă încetează de drept

Sa inteleg ca pot sa te concedieze pe perioada concediului medical?????
M-au chemat la Politie sa dau prima declaratie in cele 6 dosare penale de plangere.La primele 4 dosare m-au pus sa scriu ca mi-au adus la cunostinta ca pot sa vin cu aparator si ca nu am solicitat acest lucru.La urmatoarele 2 nu am mai scris acest lucru,Reprezinta aceasta un viciu de procedura??
Daps numai ca in decizia de concediere pentru angajatul in cauza scrie rezultate slabe la verificari profesionale.Numai ca el a participat la o singura verificare pe cand ceilalti la cel putin 5 .Daca luam de baza asta era in primii 10 angajati.Toti cei 40 disponibilizati aveau o vechime mult mai mare decat el si au participat la toate verificarile.Ideea e daca organul de ancheta poate considera ca e logic ce-am gandit cu privire la experienta pentru a evita alte 40 de plangeri penale daca il pastram pe el.
Sunt seful unui punct de lucru dintr-o societate comerciala cu capital integral de stat.
Societatea a intrat in restructurare si in baza notificarii am facut niste propuneri catre conducerea filialei care este persnalitate juridica privind persoanele propuse pentru concediere.Aceasta propunere a fost avizata de compartimentele Resurse umane , juridic si aprobate de Director
Cativa fosti angajati au depus plangere penala ca i-am trecut abuziv pe lista si ca in locul lor as fi aranjat sa treaca alte persoane care detineau functii superioare lor ( adica din maistrii sa-i trec pe functii de muncitor) sau ca nu se incadreaza la criteriul din notificare
Lucru pe care nu l-am facut deoarece nu intra in atributiunile mele sa schimb incadrarea functiilor sau normarea locurilor de munca.
Eu in actiunile mele in baza carora am intocmit aceasta propunere am respectat criteriile trecute in notificarea privind restructurarea .Asupra unui caz as vrea sa va dati si voi cu parerea
Un salariat incadrat in 2003 intr-o functie inferioara a fost promovat la o functie superioara in 2008.Deci el in baza reglementarilor interne a dat o singura examinare periodica .
Ceilalti angajati aveau zeci de ani vechime si au dat cel putin 10 examinari periodice.
Regula pe care am gandit-o a fost sa fac media examinarilor periodice pe ultimii 5 ani la aceasta functie la toti salariatii.Normal ca salariatului respectiv nu puteam sa-i calculez media el ne-avand decat o singura examinare periodica.Pe de alta parte daca il pastram la serviciu si propuneam spre concediere salariati care au dat o multime de examinari si care au o experienta infinit mai mare in domeniu m-as fi confruntat probalil cu zeci de plangeri penale pe motiv ca l-am pastrat in serviciu.
As vrea mult sa va dati cu parerea daca am vre-o sansa sa dovedesc ca am avut dreptate si ca impotriva lui nu am facut nici un abuz??
Cum as putea sa dovedesc asta in timpul cercetarilor de la politie deoarece in decizia de concediere este trecut-- rezultate slabe la examinari periodice.Cu toate ca eu in propunerea semnata de mine am trecut Desfiintare post
Răspuns la discuția Concediere colectiva abuziva??
Nu prea inteleg ca nu am cunostiinte juridice.Ce inseamna concediere efectiva?? Vopi primi decizia de concediere.Problema mea e ca altcineva cu o functie similira imi preia atributiunile cu toate ca inainte nu a avut aceste atributii.Criterii de disponibilizare nu se pot aplica ca nu ma incadrez
Răspuns la discuția Modificare unilaterala salariu
Daps am castigat procesul.Uraaa