Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva abuziva??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva abuziva??

Sa incep cu inceputul.Lucrez la o Revizie de vagoane apartinand de SNTFM MARFA SA in functia de Tehnician .In organigrama acestei subunitati eu figuram la Compartimentul aprovizionare plus atributii in fisa postului de gestiune piese de schimb si materiale.In urma restructurarii Revizia de vagoane de vagoane dispare devenind Post de revizie care are in organigrama un compartiment de Gestiune Piese de schimb si materiale.Eu am fost pus pe lista de disponibilizari iar atributiunile mele privind Gestiunea de piese de schimb si materiale a fost "" acordata unui alt tehnician care inainte apartinea de Compartimentul Tehnic si care avea cu totul alte atributii.As dori sa merg in instanta deoarece ma simt nedreptatita.Ce ziceti am sanse in instanta??
lita854, utilizator
Aveti sanse in instanta numai daca demonstrati ca , concedierea dvs nu este efectivă şi nu are la baza o cauză reală şi serioasă.
Nu prea inteleg ca nu am cunostiinte juridice.Ce inseamna concediere efectiva?? Vopi primi decizia de concediere.Problema mea e ca altcineva cu o functie similira imi preia atributiunile cu toate ca inainte nu a avut aceste atributii.Criterii de disponibilizare nu se pot aplica ca nu ma incadrez
Pentru a fi efectivă desfiinţarea locului de muncă, este necesară înlăturarea acestuia din structura angajatorului, deci să nu se mai regăsească în organigrama sau în statul de funcţii al angajatorului.