avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate niko_clau

Activitate niko_clau

Buna ziua,
As dori sa va cer si eu o parere.
In urma cu o luna jumatate am cumparat un telefon care s-a dovedit a fi defect.
L-am dus la garantie de 2 ori fara a fi remediata problema. Acum este la garantie pentru a 3-a oara.
Cand l-am dus la garantie a 3-a oara in loc sa semnez ca am predat produsul am semnat ca l-am primit. Credeti ca voi intampina vreo problema in al primi inapoi?
Mentionez ca daca il primeam nu as mai fi avut procesul verbal deoarece cand ridici telefonul ti-l opresc, ar fi fost 2 semnaturi pe acesta (de predare si primire) si ar fi fost si data cand l-am ridicat de la ei.
Cum ar trebui sa procedez acum? Sa astept sa ma sune?

Va multumesc!
Buna ziua,
Daca imi poate spune cineva: in cazul unui ONG care are si activitate economica, se tine doua registre de casa? unu pentru non-profit si unu pentru activitatea economica?

Multumesc
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire. Cum calculez impozitul pe profit Pentru un ONG cu urmatoarea situatie:
venituri non-profit: 1227139.32
venituri activitate economica: 129579.68
cheltuieli activitate economica: 118836.31

??Multumesc mult
Buna ziua,
Am si eu o rugaminte daca i mi poate explica cineva cum sta treaba cu platile anticipate..
Pentru firmele nou inffiintate in 2010, nu se platea forfetar....se calcula impozitul pe profit....acum cum se procedeaza?

De asemenea si pentru firmele care in cursul anului au platit forfetar?

Va multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu care sunt destinatiile de repartizare a excedentului si a profitului obtinut din activitati economice in cadrul unui ONG.
Mentionez ca profitul din activ ec. a fost refolosit pentru activitatea non-profit.


Multumesc
Doream sa stiu mai intai daca se poate si in cazul in care se poate sa angajam pe cineva.
Buna ziua,
As dori sa intreb daca se poate realiza fuziunea prin absorbtie intre o societate neplatitoare de TVA si o societate platitoare de TVA.
Societatea absorbita va fi cea platitoare.

Va multumesc anticipat