Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit PLATI ANTICIPATE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

PLATI ANTICIPATE

Buna ziua,
Am si eu o rugaminte daca i mi poate explica cineva cum sta treaba cu platile anticipate..
Pentru firmele nou inffiintate in 2010, nu se platea forfetar....se calcula impozitul pe profit....acum cum se procedeaza?

De asemenea si pentru firmele care in cursul anului au platit forfetar?

Va multumesc
cam vasta tema :)
O sa incerc o sinteza :
- firme nou infiintate - platesc impozit pe profit in anul infiintarii
- firme "vechi" -platesc impozit minim , daca acesta este mai mare decat impozitul pe profit
- platile anticipate - s-au amanat pentru 2012
- impozitul minim a fost desfiintat pentru trim patru din 2010
- impozit forfetar - inca nu exista, dar se aude ca se va introduce de la anul