avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit PLATI ANTICIPATE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

PLATI ANTICIPATE

Buna ziua,
Am si eu o rugaminte daca i mi poate explica cineva cum sta treaba cu platile anticipate..
Pentru firmele nou inffiintate in 2010, nu se platea forfetar....se calcula impozitul pe profit....acum cum se procedeaza?

De asemenea si pentru firmele care in cursul anului au platit forfetar?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 21:46, 7 Octombrie 2010
cam vasta tema :)
O sa incerc o sinteza :
- firme nou infiintate - platesc impozit pe profit in anul infiintarii
- firme "vechi" -platesc impozit minim , daca acesta este mai mare decat impozitul pe profit
- platile anticipate - s-au amanat pentru 2012
- impozitul minim a fost desfiintat pentru trim patru din 2010
- impozit forfetar - inca nu exista, dar se aude ca se va introduce de la anul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme impozit minim Plopeanu Gianina Plopeanu Gianina Am o firma care a fost infiintata in 2009, a fost pe pierdere si nu am platit nimic deoarece in anul infiintarii nu se platea profit.In 2010 in trim 1 am ... (vezi toată discuția)
Modifcare cod fiscal , impozit forfetar morys morys Mii de scuze... m-am prpit si am oferit informatii eronate .. acea modificare este una minora shi nu are nimic in comun cu ce ne arde pe toti[impozitul ... (vezi toată discuția)
Impozit micro in 2010 expro expro am urmatorul caz: o micro a platit in 2009 asa: trim I 2009 -imp. micro. 819 ron trim II 2009-imp. micro.- apr. si -277 ... (vezi toată discuția)