avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate dani_p

Activitate dani_p

Discuție citatie onrc
o firma a fost chemata in judecata de onrc pt nedepunerea bilanurilor pe anii 2005 si 2006, primul termen fiind stabilit in martie in cerere mentionandu-se ca daca pana la primul termen cele 2 documente sunt depuse, cererea va ramane fara obiect. Intre timp cele 2 bilanturi au fost depuse. Cum se poate face dovada acestui lucru? este suficienta o adresa de inaintare catre tribunal insotita de copia documentului doveditor sau trebuie neaparat sa se prezinte cineva din partea firmei la primul termen de judecata?
Răspuns la discuția impresariat artistic
va multumesc mult pentru ajutor
Răspuns la discuția cumul functii
cu alte cuvinte...itm-ul nu verifica, ccj spune ca functia mea de agent vanzari nu e incompatibila cu cea de cons juridic...prin urmare eu pot avea ambele functii simultan fara probleme. Nu am auzit nimic despre vreo sanctiune in caz sa este sesizat ulterior cazul de incompatibilitate. Exista asa ceva?
Răspuns la discuția cumul functii
Stiu, legea e clara, tocmai de aceea m-a uluit raspunsul primit de la ccj.
Mai am o intrebare: cine efectueaza controlul si care este sanctiunea pt nerespectarea art 10 lit c) din lg. 514?
De la itm si ccj mi s-a spus ca nu e o problema cu inregistarea cim. Deci teoretic pot profesa.
Se poate refuza recunoasterea vechimii in munca? Poate fi declarat nul un act redactat/atestat in aceste conditii, daca se descopera ulterior cazul de incompatibilitate?
Răspuns la discuția cumul functii
Revin cu informatii...am adresat aceeasi intrebare la ccj si mi s-a raspuns ca cele 2 functii sunt compatibile si le pot exercita simultan fara probleme. Drept urmare ma pot inscrie in ccj si pot beneficia de toate drepturile...
Eu ce sa mai cred??? Mai este cineva in aceasta situatie?
Răspuns la discuția cumul functii
multumesc pt explicatii.
totusi, aceasta "incompatibilitate" nu reprezinta o ingradire a dreptului la munca?
nu sunt functionar public, cele 2 firme au obiect de activitate diferit...daca o pers are 2 specializari, care este ratiunea pt care nu i se permite sa presteze ambele activitati simultan?
speta este asa: firma organizeaza concurs de fotografie, imaginile urmand sa fie postate pe site-ul organizatorului. Ce se poate face pentru a evita ca organizatorul sa raspunda pt eventualele poze facute publice de candidati fara drept de autor asupra lor sau care ar putea aduce atingere imaginii cuiva? Este suficienta o clauza inclusa in regulamentul de participare postat pe site in care sa se explice ca fiecare candidat isi asuma raspunderea pt continutul materialelor postate? Iar participarea sa exprime luarea la cunostinta si acordul participantului in aceasta privinta? Sau trebuie procedat altfel?
Răspuns la discuția impresariat artistic
multumesc
si in paralel trebuie facuta o procura autentica pt ca impresarul sa poata semna contracte cu organizatorii de spectacole in numele artistului sau este suficienta o clauza contractuala in acest sens?
Cum se poate incadra un contract de impresariat? Exista un contract numit in acest sens sau va fi unul de natura mixta?
Artistul doreste ca impresarul sa se ocupe de promovarea creatiilor sale in Romania si de contractarea cu organizatorii de diverse evenimente. Artistului i se va plati un pret fix pentru fiecare concert si nu poate emite pretentii pt eventualele incasari din bilete, etc.
Ma puteti ajuta cu cateva informatii si cu ceva legislatie in domeniu?
Discuție cumul functii
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema;
lucrez ce ceva timp pe postul de agent vazari la un srl, cu norma intreaga. de curand mi s-a propus o colaborare cu un alt srl pe postul de consilier juridic, 2 ore/zi. Inteleg ca este un caz de incompatibilitate prevazut in statutul consilierilor juridici, intrebarea mea ar fi daca ar fi totusi posibil sa desfasor ambele activitati simultan (eventual in baza unui contract de prestari servicii juridice, daca cim nu se poate, dar in acest caz as mai putea contrasemna si aviza acte?) si care sunt pasii de urmat. Nu as vrea sa renunt la jobul full-time. Va rog mult sa-mi dati un sfat.

Multumesc frumos