avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate topvion

Activitate topvion

Multumesc frumos.
Buna seara. As dori sa stiu daca se mai primesc dosare pentru pensionare anticipata. Si cum se procedeaza. Va multumesc.
Va rog frumos, cine ma poate ajuta urgent in urmatoarea problema :
Am un prieten care vrea sa deschida o shaormerie mobila (in rulota). Care ar fi procedura legala? multumesc anticipat
Răspuns la discuția pensionare anticipata
Va multumim tare mult ca existati si ne ajutati in orice probleme .
Răspuns la discuția pensionare anticipata
Pensia anticipata e clar mai avem ceva ani de muncit, dar va rog sa ma lamuriti daca: avand pensie pe caz de boala gr III , cu drept de munca 4 ore / zi, ma pot angaja ca agent de paza cu un salariu de 360 lei (raportat la orele lucrate sau firma va trebui sa treaca salariul minim de 720 lei (ca in acest caz ... nu mai face angajari ... va multumesc
Buna seara , salariatii din societatea unde sunt , au lucrat in total 184 ore / octombrie din care 40 ore (sambata si duminica )
Angajatorul , in acest caz acorda 5 zile libere in cursul lunii si un spor calculat pt aceste ore de 125% credeti ca este corect calculul ? ca noi de fapt nu stim cum sa formulam decizia catre itm ...25 % sau 125% aplicat celor 40 de ore???e prima luna cu asa ceva sau e totuna . va multumesc
#-o
Buna seara, o situatie asemanatoare avem si noi ,( fosti) cei de la sc Pro tranzit srl cui 5539821 j/40/5976/ 1994,sector 1,in ultimul an, nu s-a mai efectuat nici o plata catre stat.Cand salariatii au aflat situatia , au plecat unul cate unul dar cei mai in varsta au ramas pagubiti si de ultimele salarii si de afectarea la pensie (cei de la Pensii ne-au lamurit ca am fost pacaliti si ca aceasta perioada(2007- 2008 )nu se va lua in calcul nefiind virate acele sume retinute de la salariati .
cred ca nu se va mai rezolva nimic pentru ca actualmente firma are conturile blocate si nu mai lucreaza nimeni dar nici nu au suspendat-o .credeti ca mai avem vreo sansa? nici un salariat nu indrazneste sa faca sesizare ... va multumesc
ok ms :(( oricum vor beneficia de somaj....in acest caz.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri , acum am altceva neclar:
1) intr-un cim incheiat in 2005 zilele de co erau ca nr 20 lucratoare
2) in cazul concedierii pe motiv de restrangere a activitatii preavizul 15 zile lucratoare .
-salariatului care primeste in 01.10.2008 aceasta instiintatre de concediere , cum i se vor lua in calcul in decizie zilele de co cate efectuate cate ramase? (20 sau minim 21 ?) si cele de preaviz? ( acum stim ca sunt prevazute 20 zile lucratoare in cazul concedierii deci???