Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acte aditionale Itm Bucuresti - vinerea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acte aditionale Itm Bucuresti - vinerea

va rog mult si daca se poate cat mai repede sa-mi spuneti daca maine , vineri se inregistreaza acte aditionale la Itm Bucuresti. stiu ca vinerea nu inregistreaza contracte de munca, dar de acte aditionale chiar nu stiu..... am un act adit cu 01.10 si maine treb sa-l inregistrez

va multumesc anticipat
Nu se inregistreaza acte aditionale, decizii si c.i.m. in ziua de vineri la ITM Bucuresti.
Multumesc si eu , eram interesata de acest program al ITM pr vineri ;dar luni se mai pot inregistra contracte cu data angajarii 16.09.2008? (avand in vedere ca se cam expira termenul?)
Din punctul meu de vedere da, intrucat data de 05.09.2008 este duminica.
Programul ITM este acelasi in toata tara:
Primiri de documente la ghiseu:luni, marti, joi = 8.30-13.30, miercuri = 8.30-18.30
Eliberari de documente: luni, marti, joi = 13.30-16.30, vineri = 8.30 =16.30
Termenul de 20 de zile pentru inregistrarea unui CIM este termenul maxim. Mie nu mi s-au primit CIM mai tarziu, pe motiv ca data maxima a picat sambata sau duminica.
Termenul de 20 zile calendaristice ca orice termen de decadere se calculeaza conform legii ultima zi ,daca este o zi libera sau sarbatoare legala, este prima zi lucratoare.
Nu au nici un motiv sa refuze inregistrarea actelor aditionale.

@ topvion
Multumesc si eu , eram interesata de acest program al ITM pr vineri ;dar luni se mai pot inregistra contracte cu data angajarii 16.09.2008? (avand in vedere ca se cam expira termenul?)

Asa cum specifica legea un CIM se incheiei anterior datei de incepere a activitatii.
Temenul de 20 zile pentru inregistrare este de la data INCHEIRII CIM, nu de la data inceprii activitatii. Daca CIM a fost incheiat doar cu 1 zi inainte va mai aflati in termen....................altfel l-ati depasit.