avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate md44

Activitate md44

Buna ziua,
Sunt intr-un proces de partaj - iesire din indiviziune unde a fost efectuata o expertiza. Am platit onorariul provizoriu stabilit de instanta.
In urma depunerii de obiectiuni la raportul de expertiza, instanta a dispus efectuarea in cauza a unui nou raport de expertiza si a numit un alt expert. Pentru noul expert desemnat instanta nu a precizat daca trebuie platit un alt onorariu. Onorariul achitat pentru prima expertiza a fost incasat de catre primul expert desemnat de instanta sau acesti bani au ramas in contul Biroului de Expertize Locale urmand sa fie folositi pentru onorariul expertului desemnat pentru a doua expertiza?
Buna seara,

Am o actiune in instanta pentru iesire din indiviziune pentru un imobil si teren si mi s-au stabilit doua expertize, una pentru constructii si una pentru teren. Fiecare expertiza va fi facuta de un expert cu specializarea Constructii civile, industriale si agricole, Evaluarea proprietatii imobiliare.

La stabilirea sultei se vor aduna sumele rezultate din cele doua expertize sau expertul de la constructie va face un alt raport de evaluare?

Multumesc.
Sunt intr-un proces de partaj al unui imobil. Am specificat la instanta valoarea imobilului (400.000 euro), mentionand ca nu am venituri si am facut cerere de ajutor public judiciar. Paratul a contestat valoarea si a declarat o valoare cu mult mai mica in jur de 56.000 euro. Paratul a primit instiintare de plata a taxei de timbru la valoarea declarata de mine, urmand sa plateasca taxa de 12.000 de euro, respectiv 3% din 400.000 euro.
Intrebarea mea este daca in cazul in care nu mi se aproba cererea de ajutor public judiciar taxa de timbru de 3% mi se aplica si mie si paratului?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Mod de plata sulta
Va multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare daca se poate. In afara de plata sultei, in hotararea definitiva mai este mentionat ca se atribuie creditoarei un imobil care a fost in patrimoniul meu. Pentru acest imobil am predat proces-verbal de punere in posesie de la AFI si dispozitia primarului de retrocedare.
Ce documente mai sunt necesare de intocmit privitoare la acest imobil, pentru a se inchide hotararea definitiva dupa plata sultei ?
Buna ziua,

Supun atentiei dumneavoastra urmatorul caz. Mama mea a obtinut un imobil printr-o hotarare definitiva, urmand sa achite o sulta in valoare de x lei la nivelul anului 2006. In hotarare nu este mentionat nici un termen de achitare al sultei. Pana in acest moment nu ni s-a solicitat achitarea acestei sulte prin executor judecatoresc sau prin alt mod.
Intrebarile mele sunt :
1. daca mi se poate cere recalcularea acestei sulte (indice al inflatiei si dobanda) si modul in care se poate solicita recalcularea.
2. care este modul legal pentru achitarea sultei din hotararea judecatoreasca (banca, executor judecatoresc, notariat) ca sa pot obtine un document pentru inchiderea litigiului, avand in vedere ca la cartea funciara este mentionata aceasta sulta.
Va multumesc.