avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana74

Activitate iuliana74

Răspuns la discuția succesiune
da , are cert de mostenitor mama
Răspuns la discuția succesiune
va multumesc pentru raspuns
Discuție succesiune
Buna ziua , am urmatoarea situatie , mama a decedat si dupa ea trebuie sa facem succesiunea pentru 10 ha de teren agricol pe care aceasta le-a mostenit prin testament de la bunica ei in timpul casatoriei cu tatal meu . Avand in vedere ca suntem 3 copii , 2 din casatoria cu tatal meu si 1 dintr-o casatorie anterioara a mamei si tata traieste , as dori sa stiu daca se poate cat ne revine fiecaruia . multumesc
Răspuns la discuția mostenire


Casa de Avocatura “Toader, Georgescu si Asociatii a scris:

Daca nuva intelegeti puteti solicita iesirea din indiviziune cu sotul surorii si stabilirea sultei . Iar voi cei doi copii in viata solicitati atribuirea terenului dvs.


va multumesc pentru raspuns si imi cer scuze dar nu stiu daca am inteles corect , putem solicita atribuirea intregului teren sau doar sa ne desprindem de partea cumnatului ? si as putea sa stiu daca el ar putea vinde partea lui fara acordul nostru ? va multumesc
Răspuns la discuția mostenire
va multumesc pentru raspuns si imi cer scuze dar nu stiu daca am inteles corect , putem solicita atribuirea intregului teren sau doar sa ne desprindem de partea cumnatului ? si as putea sa stiu daca el ar putea vinde partea lui fara acordul nostru ? va multumesc
Discuție mostenire
Buna ziua , am urmatoarea situatie , mama mea a decedat in 2010, in urma ei am dezbatut succesiunea pentru 10 ha de teren agricol, tata a renuntat la partea lui de mostenire si s-a impartit in mod egal intre noi cei 3 copii , noi facandu-i procura tatalui de a beneficia de veniturile de pe teren pana la decesul sau. Anul trecut , sora mea a decedat fara a avea copii , i-a lasat prin testament sotului sau tot ce detinea . deoarece acum sotul sau are pretentii asupra arendei de pe terenul respectiv , va intreb , exista vreo forma prin care sa-l constrangem sa accepte dorinta surorii mele de a lasa acest drept tatalui nostru , sau de a-i anula dreptul de proprietate asupra partii din teren sau de a reveni asupra deciziei tatalui de a renunta la partea lui de mostenire ? va multumesc