avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate Bgd194

Activitate Bgd194



Lonapak a scris:

Au voie, pot sa iti dea ca motiv "descrierea ta corespunde cu a unei persoane căutate potrivit legii; ai asupra ta bunuri sau conduci vehicule sau mijloace de transport căutate potrivit legii", gandeste-te ca poate cauta pe cineva dat in urmarire sau se sustrage de la executarea pedepsei in regim de detentie, ei cum crezi ca pot identifica acea persoana? Prin cartea de identitate, adica buletinul sau pasaportul, daca nu vrei sa le prezinti esti dus la sectie pana cand afla cine esti, si te mai trezesti si cu o mare amenda pentru refuz de legitimare, te pot si perchezitiona apropo, si corporal si in masina
Perfect ai dreptate !! Aici ai dar in situația mea in care nu mi sa oferit motiv ? Și eu ca un dobitoc nici nu am întrebat doar mi-au luat datele și au plecat eu ma refeream strict la cazul meu situația mea . Oricum m-am conformat și am prezentat fără comentarii . Atât vroiam sa știu situatii in care te pot legitima . Multumesc !
Răspuns la discuția Este incriminată insulta?


Lonapak a scris:

Daca te duci la un politist si nu neaparat politist, orice om de pe strada, si il injuri si are martori, spre exemplu un coleg sau pur si simplu un trecator care a auzit, sau nu neaparat poate sa ia orice om de pe strada si sa il puna martor, e posibil, atunci poate sa te dea in judecata pe cale civila, pe penal nu are ce sa faca intr-adevar dar pe civil daca te da in judecata si castiga s-ar putea sa te sece de niste banuti, tu ai o viziune ciudata despre Politie din cate observ, fiecare padure are uscaciunile ei si aici nu vorbesc doar de Politie, vorbesc despre orice, sistem medical, Armata, profesori etc, exista oameni din sistemele astea care nu au ce sa caute in ele, la fel cum exista oameni care isi iubesc meseria si fac tot posibilul sa te ajute si sa isi faca meseria cum trebuie, probabil tu ai avut niste interactiuni mai "nasoale" cu Politia si d-aia ai o perspectiva ingusta despre ei, si eu am avut o interactiune nasoala dar nu cu ei ci cu jandarmii, ma rog chiar ma bucur totusi ca am avut interactiunea aia pentru ca m-am trezit la realitate, ei m-au trezit de fapt si tocmai d-asta vreau si eu sa devin politist, sunt foarte multi oameni ok si cu care ai ce sa discuti care sunt politisti, sunt intr-adevar si foarte multi securisti ramasi de pe vremea lu ceasca cu care nu ai ce sa vorbesti
Atât doar țin sa mentionez ca nu am avut nici o întâlnire “nasoala” căutama la judecătorie îți pot da numele întreg sa vezi dacă am proces pe rol am dorit sa scot in evidentă polițiștii abuzivi și îmi pare rău ca pătează imaginea oamenilor care știu sa își facă treaba corect . Și un lucru rau iasă mai ușor in evidentă decât unul bun . N-am o gândire îngusta fata de ei am o gândire activist care încearcă ca cetățean îngrijorat sa scoată scoată lucrurile defectuoase in evidentă ca sa putem impreuna schimba ceva . Sa avem o democrație modernă !!!! Sa câștigam mai mulți bani iar organele statului sa își facă treaba exemplar fata de cetățeni . Nu toți oamenii sunt rai , nu toți polițiștii sunt corupti , dar iasă mai ușor corupția in evidentă decât o fapta buna a polițistului și asta e dureros pentru ca după evenimentele din 10 August tot nu avem nici un vinovat iar asta doare .
Răspuns la discuția Este incriminată insulta?
Lonapak a scris:

Libertatea de exprimare are si ea o limita, pana ajungi la insulta, de acolo intra la judecarea pe civil, poate si iti spuna orice avocat asta, asteptam opinia unui avocat, apropo am gasit niste linkuri, ia citeste aici

[ link extern ] /
[ link extern ]
perfect de acord . Însă tu te referi la mediul online . Eu dacă te surprind intr-o ipostaza care este de interes public gen organ de poliție face un abuz in serviciu aia nu mai este defăimare Conform ART 16 din Constituție . Trebuie sa înțelegem ca defăimarea este subiectiva ceea ce este defăimare pt tine nu înseamnă ca este și pentru mine . Alt exemplu 10 August 2018 de ce organele de poliție nu au dat in judecată posturile tv și pressa pentru ca tot o defăimare publica a fost a organelor de poliție făcută la nivel național . Și defăimarea este subiectiva ce e ptr tine defăimare nu este și pentru mine , iar faptul ca ți-au fost rănite sentimentele nu face act constituțional care sa îmi încarce drepturile . Nu vreau sa crezi acum ca am ceva personal cu tine de tot răspund vreau doar sa scot in evidentă ca legile in România sunt defectuoase și deaea nu merge sistemul , însă ma bucur ca putem avea un argument deschis . Ai și tu dreptate am și eu aici rămâne doar la latitudinea avocaților defapt pe românește cine are avocat mai bun câștiga . Eu am avocat angajat in momentul de fata și deaea argumentez ptr ca mi sa explicat și el mi-a spus ca poți . Am încercat o singura data cu poliția și nu sa întâmplat nimic nici penal nici civil . Și sfatul meu este ca orice interacțiune cu organul de poliție trebuie filmată pentru siguranța ta ca ei au protocoale învățate din școala și ei sunt aplicatori de protocoale in cele mai multe cazuri nu de lege , iar asta ma deranjează pe mine ptr ca organul de poliție nu este mai presus de tine ca cetățean este mai presus de tine când ai comis delicte atunci devii proprietatea lui .
Multe interacțiuni cu ei sunt greșit pentru ca sunt prost antrenații și aplica protocoale in loc de respectarea legii.
Adică legea ce înseamnă , aplicarea sa in așa fel încât sa nu încalci drepturile omului când un polițist it spune spre exemplu taci din gura eu sunt șeful nu tu greșește !!!! De ce? Pentru ca in teorie și practica suntem la același nivel iar el primește salariu din bani publici ceea ce înseamnă taxe și impozite plătite de noi eu, tu etc . Deci in teorie tu ești seflul lui pentru ca tu ii plătești salariul , iar faptul ca mulți te abordează autoritar este greșit
Răspuns la discuția Este incriminată insulta?
Lonapak a scris:

Insulta nu mai e incriminata de multi ani si nici ultraj nu e sa insulti un functionar public, in schimb poti sa fii chemat in instanta pe civil pentru atingerea dreptului la imagine si obligat sa platesti daune morale. invata tu legea :))
. Sunt de acord cu ce spui tu dar ART 30 e punctul 7 ceea ce citezi tu însă eu dacă ma duc cu tine in civil am 2 puncte care pot sa le citez 1 și 2 care scrie clar și răspicat ca ai dreptul la exprimare prin orice mijloc etc . Plus punctul doi care spune așa “cenzura de orice fel este interzisă “ deci practic dacă te insult nu ma poți cenzura . Înțelege faptul ca te duci in civil sa ataci și vei pierde argumentul . Apoi exista riscul sa plătești cheltuiala de judecată plus pârâtul sa te dea in judecată înapoi pentru false acuzații plus ca i-ai violat drepturile fundamentale ce stau la baza democrației adică punctul 1 și 2 . E greu sa câștigi un Argument când primele puncte din articol sunt și cele mai importante . Înțelege ca defăimarea e un lucru subiectiv poate ce vezi tu defăimare nu văd eu pe când la punctul 1 scrie clar ca poți sa te exprimi cum vrei punctul 2 scrie și mai clar ca nu ai voie sa ma cenzurezi .
Și ca sa înțelegi calomnia nu mai exista in codul penal. Când citești Constituția fie atent ce funest căci pana și o virgula poate schimba senul propoziției. Ca sa o luam logic de ce a mai existat o revoluție ? Exact pentru valorile astea ce ți le spun libertate și dreptul la exprimare cum vrei tu .
Răspuns la discuția Este incriminată insulta?


Bgd194 a scris:


Lonapak a scris:

Bine pai du-te si fa experimentul asta pentru noi si sa scrii aici inapoi rezultatul, #doitforscience

Lonapak citește mai jos ce scrie dl. avocat învață legea , învățați drepturile și după vino și spune non-sensurile ce le spui.
Și dacă te uiți mai bine ți-am zis am insultat funcționarul public și i-am citit ART. 30 - dreptul la liberă exprimare și nu sa întâmplat absolut nimic. Învață constituția și nu te lasa intimidat/a de organul de poliție.


Răspuns la discuția Este incriminată insulta?

Lonapak a scris:

Bine pai du-te si fa experimentul asta pentru noi si sa scrii aici inapoi rezultatul, #doitforscience

Lonapak citește mai jos ce scrie dl. avocat învață legea , învățați drepturile și după vino și spune non-sensurile ce le spui.
Și dacă te uiți mai bine ți-am zis am insultat funcționarul public și i-am citit ART. 30 - dreptul la liberă exprimare. Învață constituția și nu te lasă intimidat/a de organul de poliție.
Răspuns la discuția Este incriminată insulta?


Bgd194 a scris:


Lonapak a scris:

Spuneti*, ia fa tu un experiment si injura un politist sau un jandarm sa vedem si noi ce se intampla daca ai filme d-astea de spartan, sa raportezi inapoi rezultatul

In România in momentul de fata lipsește o educație a populației , oameni care nu își știu drepturile și accepta orice datorită fricii care o au fata de poliție . Am înjurat poliția și când le-am citat articolul au plecat . Exista o lege și acceasta e Constitutia României .
Citiți constituția și filmați orice interacțiune cu funcționarul public când sunteți pe domeniul public. Ultrajul și calomnia sunt acte neconstituționale.#knowyourrights #don’tgetbullyed #standupforyourrights #policeworkforusforthepeople

Am greșit referitor la ultraj am vrut sa scriu calomnia sau insulta , in legea privind ultrajul nici nu se specifica insulta
Răspuns la discuția Este incriminată insulta?

Lonapak a scris:

Spuneti*, ia fa tu un experiment si injura un politist sau un jandarm sa vedem si noi ce se intampla daca ai filme d-astea de spartan, sa raportezi inapoi rezultatul

In România in momentul de fata lipsește o educație a populației , oameni care nu își știu drepturile și accepta orice datorită fricii care o au fata de poliție . Am înjurat poliția și când le-am citat articolul au plecat . Exista o lege și acceasta e Constitutia României .
Citiți constituția și filmați orice interacțiune cu funcționarul public când sunteți pe domeniul public. Ultrajul și calomnia sunt acte neconstituționale.#knowyourrights #don’tgetbullyed #standupforyourrights #policeworkforusforthepeople
Am și eu o întrebare referitoare la capacitatea organelor de poliție de a legitima oricând și pe oricine la orice ora. Au acest drept? Pentru ca mulți dintre aceștia spun ca au acest drept . Însă ieri citisem o lege referitoare la acesta problema și citez “ Legea nr 218 din 2002, privind organizarea și funcționarea Poliției Romane, omul legii este investit cu exercițiul autoritatii publice și are dreptul sa legitimeze și sa stabilească identitatea persoanelor care încalcă dispozițiile legale or sunt indicii ca acestea se pregătesc sau au comis o fapta ilegală.”
Acestea fiind spuse acum câte zile in jurul orei 22:00 stăteam singur pe banca in fata blocului uitându-ma pe telefon fără sa fac nimic altceva , apoi 2 agenți sau apropiat către mine pentru a intra in contac verbal . S-au introdus mi-au spus cine sunt și de la ce secție apoi mi-au cerut actele la control . Am prezentat C.I , după ce m-au controlat și-au văzut de drum mai departe.
Acum ca am povestit ce sa întâmplat și am citit și legea in ce condiții te pot legitima întrebarea mea este următoarea: Cei doi agenți nu au fost “abuzivi “ ? Deoarece in lege scrie ca te pot legitima doar dacă am comis o ilegalitate sau sunt pe punctul de a o comite . Și revin dinou : ce era ilegal la ședere mea pe banca pe domeniul public la ora 22:00 încât am fost nevoit sa ma legitimez in fata organelor de poliție ? Vreau sa știu ce pot face ca astfel de situații sa nu se mai întâmple ?
Răspuns la discuția Este incriminată insulta?


Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Insultele adresate unui organ al legii constituie infracțiune și se numește ultraj. Puteți fi tras la răspundere penală. Dacă insultați sau calomniați o persoană fizică puteți fi acționat în civil și să plătiți daune morale. În penal nu mai puteți fi tras la răspundere.
. Dar ceea ce spune-ti dvs. referitor la calomnie și ultraj nu este tot odată in contradicție cu Art. 30 - Libertatea de exprimare , din Costitutia României și aici fac referire la punctul nr. 2 al Art. 30 și citez “ Cenzura de orice fel este interzisă “ deci prin deductie logica nu pot calomnia o persoana prin insulta deoare ce am dreptul la liberă exprimare , iar aducândumi-se acuzația de calomenie mi se încalcă cel mai fundamental drept civil care sta la bazele democratiei . Întrebare este logic ce am spus eu ?