avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate deea_nov

Activitate deea_nov

Răspuns la discuția Decizia de pensionare
Va multumesc:)
Răspuns la discuția Decizia de pensionare
Actul oficial de la Casa de Pensii are titlul: "DECIZIA nr.270843 din 20.10.2008 privind acordarea pensiei anticipata partiala (cod pensie P10)" si prin el se admite cererea de pensionare si ii sunt comunicate drepturile (stabilite incepand cu 01.07.2008), punctajul, stagiu, varsta minima etc. persoanei care vrea sa se pensioneze. Exista un paragraf care suna asa: "Plata drepturilor se va face incepand cu data........., la adresa". De ce n-au scris nimic in spatiul cu puncte? Trebuie sa scriu eu ceva?
Actul de incetare a CIM trebuie depus la Casa de Pensii?
Si daca declara la Casa de Pensii ca doreste sa inceteze activitatea incepand cu 01 dec. trebuie sa depuna din nou dosarul de pensionare sau e valabil cel depus initial?
Buna seara.
Ma aflu in urmatoarea situatie si am nevoie de un sfat.
O angajata primeste in urma depunerii dosarului pentru pensie anticipata decizia de pensionare (prin posta).
Aduce decizia angajatorului si acum ar trebui ca cim sa inceteze la data comunicarii deciziei cu 56 "d".
Insa, angajata doreste sa mai ramana salarita angajatorului pana la 01 dec 2008.
Ce fac eu acum? Pot sa mai aman incetarea cim?
Aaa...si cum recuperez carnetul de munca de la Casa de Pensii?
Multumesc
poate ca m-am exprimat gresit sau nu destul de clar.
vroiam sa stiu...salariatului detasat in alta tara (Bulgaria) este platit de angajatorul strain. toate contributiile catre care stat se achita? Bulgaria sau Romania? si este un dezavantaj pentru salariat daca plata contributiilor se face catre statul bulgar?
Angajatorul strain la care se dispune detasarea catre care stat plateste contributiile? si in ce fel afecteaza acest lucru salariatul? multumesc
Firma este SRL.
Acte aditionale cu privire la modificarea functiei. Un salariat este avansat in functia de director. CIM este incheiat intre salariat si reprezentantul legal (care nu e administrator ci un alt director).
Dar unde se vorbeste despre perevederile astea? Cumva in actul constitutiv al societatii?
V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta in urmatoarea problema.
Actele aditionale ale directorilor trebuie semnate de administator? este specificat undeva acest lucru sau exista o lege cu aceste prevederi?
Si inca ceva. trebuie incheiate contracte de raspundere manageriala intre cei doi?
Multumesc mult
Răspuns la discuția angajator-IRU
am inteles.
as vrea sa mai intreb ceva.
angajatorul si salariatul printr-un act aditional decid sa reduca norma de lucru la 4 ore/zi. ce implica asta? salariul se reduce automat sau trebuie specificat in act ad. acest lucru? CO ramane 21 de zile?
angajatorul vrea ca salariul sa ramana acelasi, dar salariatului sa-i plateasca jumatate. si eu nu prea inteleg logica lui. adica...restul de 4 ore cum le calculezi omului? il treci in Cfp/invoiri? plus ca toate obligatiile vor fi calculate la salariul initial.
nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa!!
Discuție angajator-IRU
E posibil ca intr-un contract individual de munca in dreptul angajatorului persoana juridica sa apara ca reprezentant legal inspectorul de resurse umane? E legal? Trebuie o decizie sau o numire din partea administratorului sau directorului societatii? Multumesc
Am inteles. Multumesc