avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate

Detin un teren care este despărtit de un drum (fiind la capăt de linie ) am cadastru si intabulare din 2006 iar in schita drumul se inchide la mine,plătesc impozit pe acel teren inclusiv pe portiunea cu drumul,si acolo unde se inchide am pus porti,acum cei de la Primărie au făcut o schită cadastrală unde nu au tinut cont că la mine se inchide drumul si schita au făcuto prin terenul meu,primesc amenintări de la Primărie ca dacă nu dau portile jos vin cu utilajul si le dă jos,mentionez că inainte de 89 nu a existat acel drum sa format după 89 prin terenurile oamenilor,cei care mai locuiesc acolo li sa cerut de către cadastrier sa asi dea acordul dacă acceptă să lase drum public prin terenurile lor,au acceptat semnănd o declaratie pe propia răspundere dar mie nu mi sa cerut acordul,iar acum Primăria consider că face abuz fiindcă vor sa fie drum prin terenul meu,am trimis mai multe sesizări cu acte cadastrale dar fara sa primesc un răspuns.Multumesc
Multumesc frumos pt tot
O singura intrebare va rog frumos,,,in ce termen pot face actiunea in instanta pt daune eu am suferit accidentul de munca pe data de 12-09-2019 si pana in data de 16 -06-2020 am avut concediu medical cod 03 apoi am fost scos la pensie de ivaliditate grad 3.Multumesc mult,,o zi buna
Buna ziua,ma refeream la faptul daca pot actiona in judecata pt amandoua adica pt daune morale si pt renta viagera lunara,sau numai pt una dintre ele .Multumesc
Buna ziua,am avut un accident de munca vina fiind a organizatorului locului de munca ,si a mea fiindca nu purtam bocanci de protectie (asa este trecut in procesul verbal de constatare),eu vreau sa dau societatea in judecata pt daune morale si pt renta viagera lunara ,adica sa ami plateasca diferenta dintre pensia de invaliditate si ultimul salariu,de aceea va rog sa ami spuneti daca este posibil sa ai dau in judecata pt daune morale cat si pt renta viagera lunara sa doar numai pt unul din acestea doua.Va multumesc
Buna ziua,,,,,sunt pensionar de invaliditate grad 3 in urma unui accident de munca,am o pensie de 920 lei,si 19 ani vechime,si as dori sa stiu daca este calculata corect,si daca la calculare sa luat in considerare vechimea in munca...Va multumesc
Răspuns la discuția accident munca
Buna ziua..eu am intrebat ce ,,inseamna exclusiv persoanele care au fost acceptate cu pensie de invaliditate,,,,nu ca ati scris dvs,ci asa este scris in art 42 din lege.vroiam doar sa stiu la ce se refera cuvantul;,,EXCLUSIV,,.va multumesc cu respect pt intelegere
Răspuns la discuția accident munca
vroiam doar sa stiu ce inseamna ,,au dreptul la compensatie ,exclusiv persoanele care au fost acceptate cu pensie de invaliditate,,va multumesc
Răspuns la discuția accident munca
multumesc mult,,,o sigura antrebare ,,eu deja am decizia de pensionare gradul III,,si intrebarea este daca acum pot face cerere pt compensatie
Discuție compensatie
Buna ziua,,,,,daca sunt pensionar de invaliditate grad III,MAI POT BENEFICIA DE COMPENSATIA PT ATINGEREA INTEGRITATII CONFORM ART 42 DIN LEGEA 346/2002 ?