avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate silvana2020

Activitate silvana2020

Ma poate lamuri cineva daca absolventii de liceu pedagogic care fac o facultate care nu este de profil au nevoie de certificat de absolvire a programelor de formare psihopedagogica ca sa poata fi incadrati ca profesori educatori si platiti pentru studii superioare? Imi este neclara metodologia privind mobilitatea personalului didactic, desi la punctul 5 se specifica faptul ca pentru cei care au absolvit inainte de 2005, foaia matricola de pe spatele diplomei de bacalaureat (cu disciplinele cerute) are acest rol. Eu am revenit in invatamant dupa o perioada indelungata in care am profesat in alt domeniu si constat ca desi am definitivatul dat si o vechime in invatamant mai mare de 6 ani nu mi se ia in calcul la salariu nici facultatea si nici vechimea din afara sistemului. V-as fi recunoscatoare pentru orice indiciu, macar sa stiu unde sa caut "lumina" in legislatie. De asemenea daca imi puteti da un exemplu pentru situatii asemanatoare cu a mea si ce solutii sunt mi-ar fi de mare ajutor