avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate ValeriaNitu

Activitate ValeriaNitu

Buna ziua! In data de 27.03.2019 am nascut si am intrat in CIC. Am optat pt CIC de 2 ani si in momentul de fata copilul are 1 an si 2 luni. Pe data de 29.05.2020 am depus cererea de revenire la locul de munca urmand ca pe data de 02.06.2020 sa-mi dau demisia; pe data de 3.06.2020 am inceput contractul de munca in alta societate. Acum problema este ca nu imi place deloc colectivul de la actualul loc de munca si urmeaza sa-mi dau demisia. Deja mi-am gasit alt loc de munca. Intrebarea este despre stimulentul de insertie si pauza dintre contracte. Daca azi imi dau demisia si peste maxim o saptamana semnez contractul cu noul angajator pierd stimulentul? Care este perioada maxima admisa intre contracte astfel incat sa nu pierd stimulentul de insertie? Va multumesc!
Răspuns la discuția Venituri impozabile in ccc
Eu voi urma sa intru in program normal din decembrie, pt a putea beneficia si de stimulent (tatal nu isi va lua luna lui). Tocmai asta nu intelegeam, cat ar trebui sa am pe cartea de munca pt a nu-mi afecta indemnizatia, cate ore? Suma de 6250 se imparte la 12 luni, sau la 9 luni (pana intru la program normal, daca incep din aprilie)? Va multumesc!
Buna seara! Sunt in ccc, copilul va face 1 an in martie. Am lucrat la un magazin tip minimarket si planuiesc ca in aprilie sa ma intorc la munca, dar cateva ore pe zi, o data la cateva zile, cand primesc marfa sau lipseste una din colege. Cum pot proceda cu contractul de munca (este musai sa mi-l faca) astfel incat sa nu pierd indemnizatia? Exclud varianta stimulentului, pentru ca valoarea lui si a banilor luati de la munca ar fi mai mica decat indemnizatia. Va multumesc anticipat!