avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate Raulcosmim12

Activitate Raulcosmim12

Multumesc pentru raspuns.
Inteleg ca nu e un articol care sa pedepseasca erorile de redactare dar in acest caz, in romania figureaza mai multe persoane cu acelasi nume, identificarea lor facandu-se prin CNP. Daca CNP-ul nu este scris corect, acest lucru nu face identificarea imposibila?

latka a scris:

Art. 17 din OG2/2001
Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.
[ link extern ]
Nu exista un articol care sa "pedepseasca" erorile de redactare.


OUG 30/32.2020 cu privire la indemnizatie PFA.

Buna ziua,

Am cateva intrebari cu privire la OUG 30/2020 respectiv 32/2020 mai exact, sunt un PFA care nu a beneficiat de indemnizatie in starea de urgenta pentru ca nu stiam ca ma incadrez (eram inca angajat in martie-aprilie).
In lunile septembrie si octombrie am beneficiat de indemnizatie pentru (august si septembrie) iar acum, la depunerea cererii pt luna noiembrie mi s-a spus ca nu ma mai incadrez fiindca nu am beneficiat de indemnizatie si in perioada starii de urgenta (martie-mai).
Activitatea figureaza in continuare pe lista activitatilor afectate de covid-19 (caen 9319),

Doamna de la telefon insista ca nu ma incadrez (desi de 2 luni primesc indemnizatie pentru care aparent ar trebui sa inapoiez banii). In legislatie nu vad vreun punct care spune ca nu ma incadrez.

Multumesc anticipat.
Va multumesc. Eu am considerat ca lipsa prenumelui intreg al contravenientului (ex. IONESCU Paul-Andrei nume complet: nume din PV Ionescu Paul) ar trebui sa fie un motiv suficient de bun.

Mai am o intrebare: autovehiculul are un contract de comodat cu o persoana juridica (chiar daca este pfa) dar amenda a fost data pe persoana fizica. (Niciuna din ele nu este proprietarul autovehiculului, dar persoana fizica este reprezentantul legal al persoanei juridice). Acest lucru este atacabil la apel?

latka a scris:

Art. 17 din OG2/2001
Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.
[ link extern ]
Nu exista un articol care sa "pedepseasca" erorile de redactare.


Da, am gresit intr-adevar in postarea initiala. In cerere este redactat corect.
Daca numele si datele personale nu sunt date importante, ce anume se considera important?
De asemenea, care era articolul la care se putea face referire pentru greseli de redactare?

latka a scris:



Raulcosmim12 a scris:

Nulitate absoluta nu se refera si la gresirea datelor personale?
Vorbim despre gresirea numelui si a prenumelui precum si a cnp-ului.

De asemenea, formularea in cerere este de forma "nu este inteligibil" - nu se intelege

Art. 17 se refera la lipsa unor date importante, nu la greșeli de redactare.

Nu știu ce ați scris dvs. în plângerea contravențională, dar în postarea inițială ați scris "este inteligibil".

Nulitate absoluta nu se refera si la gresirea datelor personale?
Vorbim despre gresirea numelui si a prenumelui precum si a cnp-ului.

De asemenea, formularea in cerere este de forma "nu este inteligibil" - nu se intelege

Banuiesc ca nu pot recontesta amenda, intrebarea in acest caz fiind ce pot face la solicitarea apelului?


latka a scris:

S-a respins pentru că nici unul dintre motivele invocate de dvs. pentru anulare pe motiv de nulitate absoluta, conform art. 17 din OG2 /2001 nu se regăsesc în acel articol. În plus "inteligibil" nu înseamnă ce credeți dvs., ci exact contrariul.

Buna ziua,

Am formulat o contestatie pentru anularea unui proces verbal de contraventie in drept conform oug 2/2001 art 17 motivatiile fiind urmatoarele:

- nume incomplet (in PV este scris doar 1 prenume, nu ambele);
- numele localitatii in care s-a produs abaterea este inteligibil (scris urat) se intelege doar Buuuuuu (chiar daca stim cu totii ca localitatea este bucuresti);
- CNP-ul este scris gresit (exista un 3 acolo unde ar trebui sa fie cifra 5);
- Prenumele Agentului constatator este inteligibil, procesul verbal nu a fost semnat de martor.

Rezolutia (venita dupa 3 amanari si 5 luni de asteptare) este ca plangerea a fost respinsa si am dreptul la apel in 30 de zile.

Complet: Complet amanari pronuntare pt. jud.VASILE ROXANA I
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge plângerea contravenţională ca neîntemeiată. Menţine procesul-verbal de constatare a contravenţiei seria XXX nr. xxxxxx din data de xx.xx.2020 încheiat de intimată. Ia act că intimata nu a solicitat cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea şi motivele de apel se depun la Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti. Pronunţată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei astăzi, 09.11.2020.
Document: Hotarâre 8250/2020 09.11.2020

Intrebarea este de ce s-a respins si ce mai pot apela?

Multumesc anticipat,
Raul