avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate CraciunFischer

Activitate CraciunFischer

Va multumesc pentru raspuns!
Eu mi-am dat doctoratul la o universitate din Germania, iar diploma de doctor mi-a fost recunoscuta/echivalata la Ministerul Invatamantului din Romania. Perioada studiilor doctorale in Germania (circa 3 ani) imi este considerata vechime in munca, pe langa cei 4 ani cat am studiat la Universitatea din Bucuresti? Multumesc frumos pentru raspuns!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos pentru raspuns. Nici mie nu mi se pare OK sa nu fiu lasata sa platesc taxa si pt. ceilalti mostenitori, dar se pare ca asta a devenit o adevarata "tactica" a administratiei cimitirelor. Ceilalti mostenitori neplatind taxa, nici bunul platnic nu mai beneficiaza de locul de veci, intrucit el detine doar o parte, in cazul meu: 1/5 din concesiune. Se creeaza astfel un cerc vicios de pe urma caruia profita administratia cimitirului, care re-concesioneaza locul de veci unor persoane straine. Te pomenesti astfel ca nu mai ai unde sa aprinzi o lumanare bunicilor tai si altor membri de familie. Este un abuz tolerat intr-un mod iresponsabil de legiuitor, de parca administratia cimitirelor ar fi "stat in stat".
Multumesc pt raspunsul dvs., voi incerca.
Detin 1/5 dintr-un loc de veci in cimitirul Ghencea civil. Ceilalti mostenitori ai locului, respectiv fratii mei, sunt toti decedati. Sunt singura care a platit anual taxa. Mostenitorii fratilor mei nu au achitat nimic. Administratia cimitirului nu imi permite sa platesc si pentru ei. Cum pot prelua eu intreaga concesiune, in conditiile in care nu tin legatura cu mostenitorii fratilor mei si nu stiu de unde sa ii iau?