avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Activitate Haan D. Aniko

Activitate Haan D. Aniko

Răspuns la discuția Mostenire
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc pentru raspunsuri! Ne a ajutat foarte mult.
Am vrut sa spun ca notarii de aici nu stie metodologia procesului ceea ce priveste succesiunea unui cetaten strain. De o saptamana umblam de la un notar la alta, stam si asteptam si nimeni nu stie raspunsul, cum trebuie procedat in acest caz. Asta am vrut sa clarific cu dvs.
Raspunsul dumneavoastra este clar.
O zi buna va doresc!
Răspuns la discuția Mostenire
Cum poate sa scoate defunctul din cartea funciara romanesaca in Olanda? Deci trebuie sa faca succesiunea in Olanda?
Răspuns la discuția Mostenire
Domnul a decedat in Olanda si are certificat de deces olandez, este tradus in limba română si legalizat.
Au și "DECLARAȚIE DE DREPT SUCCESORIAL " în limba olandeză și tradus în limba română și legalizat. În declarația susnumită este clarificată câ soția este singurul moștenitor .
Deci vrea să vândă casa unui cetățen român dar nu se poate fără succesiune. Ceea ce mi se pare normal, dar de ce nu știe aici procedura succesiunii unui cetățen strâin.
Vă mulțumesc pentru răspuns!
Discuție Mostenire
Un cetaten olandez si sotia au construit o casa in urma cu 25 ani in Romania. Casa este pe numele lor iar terenul pe numele unei cetatean român. Domnul a decedat si nu au copii ,el nu are nici surori sau frati, deci singurul mostenitor este sotia. Trebuie facut mostenirea.
Acum vrea sa vândă casa dar nici un notar public nu stie procedura mostenirii catatenilor straini.
Trebuie sa exista o solutie ca suntem in UE.
Va multumesc pentru raspuns