avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate Edithsi

Activitate Edithsi

Conform legii 196/2018 art. 78 administratorul este obligat sa instiinteze personal in scris pe locatar cu privire la restante, ceea ce nu s-a intamplat.
Azi am primit cheltuielile pentru Luna ianuarie unde era afisat o taxa pentru notificare avocat in suma de 100 Ron. L-am sunat pe administrator si l-am intrebat ce inseamna asta pentru ca pana acuma nu am primit Asa ceva la Care mi a raspuns ca din cauza restantelor ca nu le am platit in timp. Ma gandeam ok e foarte bine o si inteleg dar ma asteptam macar sa fiu instiintata printr-un fel sau altul inainte sa se ajunga la avocat. Ideea e ca in apartamentul respectiv nu locuieste nimeni de ani de zile , administratoarea stie si ma intreb daca nu ar fi tb ea sau asociatia sa ma instiinteze inainte de a apela la un avocat. Cheltuielile mi le trimitea lunar pe mail si eu o data pe an cand m- am dus in tara le am platit, Asa a mers pana acum si niciodata nu era problema. Stiu ca a intrat in vigoare legea 196 din 2018 nu l-am citit administratoarea mi a zis de ea. Ma intreb daca administratorul, presedintele sau asociatia nu au obligatia sa ma instiinteze personal de plata restantelor inainte sa se ajunga la avocat.