avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate MIVA2020

Activitate MIVA2020

Avocatul care m-a reprezentant...... l-am platit degeaba. Tocmai un proces civil am incercat sa evit. Am vrut sa solutionez in faza de penal. In civil acum trebuie sa ma indrept impotriva firmei de asigurari.... exista atata inegalitate cand vine vorba de justitie in tara asta....
Nu mi s-a comunicat la niciun moment acest fapt, singura declaratie care mi-a fost luata a fost in ziua accidentului, iar cand am vrut sa merg la proces, eu fiind din Bucuresti, iar procesul fiind la Deva, am verificat cu o zi inainte pe portal-just dupa numarul de dosar. Aparea ca se supenda, fara sa motiveze. Am presupus ca este din cauza scenariilor "rosii" generate de pandemie. La o saptamana s-a pronuntat. Eu am fost considerata "parte civila" in dosar din cauza solicitarilor mele care de fapt au dus la finalizarea, dupa 3 ani, a unui rechizitoriu pe ucidere din culpa. Din ce am citit, in cauzele penale, solicitarea "daunelor" si constituirea ca parte civila poate fi solicitata si pe parcursul judecatii. Masina era pe firma la care lucram. Firma a fost exclusa pur si simplu ca parte civila in dosar, desi era proprietarul masinii.
Este totusi un dosar penal in care nu au fost audiate toate partile. Am facut apelul tocmai pentru a solutiona in aceasta faza, pentru a nu ajunge in civil cu un alt proces. Mi-au fost gresite in mod intentionat (suspectez) de catre instanta datele personale.... la adresa mea au venit si alte citatii, de la aceeasi instanta, si pentru alte dosare de de care nici macar nu am auzit, tot de acolo.
Buna ziua
In urma cu 4 ani de zile am fost implicata intr-un accident soldat cu decesul unuia dintre soferi si avarierea tuturor auto implicate in accident. Mentionez ca desi am fost a treia masina (nu eu am generat accidentul, ci masina din fata nu s-a asigurat, l-a lovit pe cel de pe contrasens, prima masina ricosand in mine). nu am putut sa repar masina din cauza naturii penale a accidentului.
Dupa 3 ani de la accident, cand am cerut la politia Deva un stadiu al dosarului, pentru ca pe masina intre timp a crescut muschi de pamant, am fost anuntata ca abia dupa o saptamana dupa ce am solicitat in scris un stadiu, au finalizat rechizitoriul si au trimis in judecata pe inculpat, care pana atunci nu a avut absolut nici o problema in a circula fara probleme. Desi nu mi-au adus la cunostinta niciodata ca ma pot constitui parte civila, desi am fost cea care a demarat de fapt judecarea, desi mi-au gresit zic eu intentionat datele personale, Judecatoria a "judecat" la foc automat dosarul, considerand ca nu am vrut nimic, iar inculpatul poate circula fara probleme in continuare, fiind la prima abatere, desi a ucis un om. Am facut apel in termen, Curtea de apel a considerat ca fiind inadmisibil apelul meu. Astept motivarea sa vad expunerea de motive. Am rugamintea sa imi spuneti daca pot sa mai ma indrept la vreo autoritate, sa mai fac undeva o sesizare. Masina e distrusa, de 4 ani ma chinui si merg cu masini de imprumut, iar acum instanta ma obliga si la cheltuieli de judecata.
Si culmea, cineva care a omorat un om, are permisul in continuare. ....... Justitia e oarba cand vine vorba de relatii, vede numai ce vrea ea..... dar nu pot lasa lucrurile asa.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, avocatul nu imi raspunde.....
In baza unei comenzi scrise (nu contract cu toate capitolele cadru), am prestat si ulterior am facturat pentru o institutie publica (primarie) servicii de proiectare. Dupa 5 luni de la scadenta, in continuare nu au platit si nici nu mi-au dat un termen de plata. In conditiile in care nu am prevazut cu ei un nivel al dobanzii, vreau sa le facturez penalitati de intarziere. Care este nivelul acestora si in baza carui act pot face acest lucru? Am citit Ordonanţa Guvernului nr. 13/2011, dar nu m-am dumirit.
Multumesc
Buna seara
Daca am descoperit ca documentele mele personale (CV, diplome), au ajuns sa fie folosite, fara acordul meu, la participarea la mai multe licitatii, inclusiv la faptul ca m-au declarat persoana responsabila pe diverse santiere pentru contracte pe care le aveau in derulare, fara sa aiba acordul meu sau macar sa ma intrebe, chiar daca nu am o relatie contractuala (de angajat) cu nici una din firme, ce pot face pentru a ii impiedica legal sa se mai foloseasca de numele meu? Am aflat de asemenea ca m-au avut angajata o perioada de 3 saptamani, fara ca eu sa stiu, cand eram in concediu medical, doar ca sa isi rezolve ei nu stiu ce audituri. Ce implicatii pot aparea pentru mine? Mentionez ca le-am comunicat in mai multe randuri ca nu vreau sa se foloseasca de numele meu, dar se pare ca nu ii intereseaza. Cum ma pot proteja? Pozitiile pe care m-au numit sunt pozitii cu raspundere.
Firma la care sunt administrator a avut incheiate doua contracte, inchise de mult (feb-mar 2020) , pentru prestari servicii de asistenta tehnica (intocmire situatii de lucrari), nicidecum pentru utilizarea numelui meu sau a diplomelor mele in relatiile cu tertii. Am inteles ca apar in continuare in documente pe care ei le transmit la beneficiari autoritati publice locale.
Multumesc mult pentru raspuns, dar nu am de ce sa stornez nimic. Am vrut sa inchid amiabil situatia pentru ca suma convenita era de 2500euro/luna. Dupa 6 luni de munca a platit doar 2500euro in total. Am facut un alt contract pe valoare fixa astfel incat sa termin odata cu ei pentru ca erau neseriosi si ulterior am vazut ca si tepari, fara niciun fel de ghilimele. Practica lor era sa obtina tot ce se poate de la cineva pe vorbe, iar ulterior cand venea vorba de bani gaseau tot felul de scuze. Cand am vazut ce se intampla si ce fac de fapt am vrut sa ma retrag si au inceput cu amenintari. Iar factura a venit dupa ce au platit, nu inainte. Pentru ca ma mai pusesera sa fac factura ca platesc si am ajuns sa le stronez, chiar daca eu platisem impozitele. Multumesc inca o data pentru sfat. Voi elabora o forma de raport care va cuprinde si toata corespondenta confirmata de ei.
Precizez ca factura este din ianuarie, contractul s-a inchis pe 28.02.2020, iar ei vin cu aceasta solicitare de stronare pe 25.06.2020. ... Nu este totusi depasit termenul in care puteau sa "refuze" la plata o factura deja achitata pe 05,01.2020?
Buna ziua
Am o problema cu un beneficiar al unui contract de prestari servicii de asistenta tehnica. Concret, am intocmit pentru acesta o serie de documente si servicii de asistenta conform contractului intre parti, dar nu am intocmit efectiv un raport care sa sumarizeze toate aceste activitati. In contract scrie clar ca activitatea poate fi prestata prin telefon, email sau alte mijloace de comunicare. Prin urmare exista mailurile prin care trimit toata "marfa" conform contractului. In luna ianuarie 2020 am taiat o singura factura pentru o suma impartita in 2 transe, incasate pana la momentul emiterii facturii. Firma mea este neplatitoare de TVA. Acum, pe 25.06.2020, vine si imi spune ca factura respectiva a fost refuzata la plata (desi este achitata si am platit impozit la ea) intrucat nu este insotita de Raportul de activitate conform legilor contabile din Romania. Sa stornez factura si sa returnez banii si sa refacturez conform raportului de activitate (care clar nu il va semna, desi am corespondenta la greu care confirma prestarea serviciilor).
Este legala solicitarea acestuia?