avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate Pauliciu

Activitate Pauliciu

Răspuns la discuția Mami , nu mai vreau la școală !
Bună ziua !
Cu riscul de a mă repeta....scoala nu face nimic....eu acum mă lovesc de ..." Nu se fac mutări in timpul anului !"
Nu interesează pe nimeni că e lovit,umilit ,jignit,înjurat, etc
Nu am la cine să apelez
Răspunsul lor e : Îl mutați la sfârșitul anului
Atunci ? Nu-mi rămâne decât să-l țin acasă?
Copilul meu nu mai vrea să pună piciorul în această clasă cât nici nu vrea să mai audă de această școală
" Cum să merg la școală ? Dacă iar mă iau la bătaie ? Dacă iar mă trântesc pe jos ? Dacă iar incep să țipe la mine ?" Acestea sunt cuvintele unui copil de aproape 13 ani
Acum vă întreb : Eu ca mamă cum mă simt ?


When a scris:

Ați făcut notificare în scris sau doar ați discutat verbal?
Ia faceți notificare în scris în care descrieți situația, scrieți negru pe alb ca datorita abuzului emoțional copilul nu mai dorește la școală și ca doriți sa se ia urgent masuri sau o sa va vedeți nevoit sa va abandonați serviciul și sa va însoțiți copilul la școală caz în care veți imputa scolii valoarea salariului lunar.
Trimiteti aceasta notificare prin executor judecătoresc, va costa puțin peste 100 RON însă școală va înțelege ca va pregătiți de proces și ca dacă nu ia masuri or sa fie buni de plata.
Nu va lasati, de acum înainte nu discutați cu ei decât în scris. După 2 astfel de notificări la care sunt obligați sa va răspundă, dacă situația nu se schimba anunțați Protecția Copilului.,Inspectoratul.
Organizagi în weekend câteva iesiri/ acțiuni cu copii cu care da, se înțelege. Un film un pișcot. Și neapărat copilul înscris la autoapărare.

Răspuns la discuția Mami , nu mai vreau la școală !
Din nefericire scoala nu ia nici un demers....citez " nu este un fapt grav , nu avem ce să facem ..decât mustrări"
Cu toate aceste mustrări , colegii copilului meu continuă să-l necăjească.
Urmarea este că nu mai vrea la școală , iar eu că părinte sunt la capătul puterilor



Cum pot face sa- mi transfer copilul la altă școală...el fiind clasa a șasea.
Este zilnic agresat verbal ,bătut ,umilit de colegii lui