avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mami , nu mai vreau la școală !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mami , nu mai vreau la școală !

Cum pot face sa- mi transfer copilul la altă școală...el fiind clasa a șasea.
Este zilnic agresat verbal ,bătut ,umilit de colegii lui
Cel mai recent răspuns: When , utilizator 14:01, 29 Ianuarie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Mergeti si gasiti-ii alta scoala si acea noua scoala va va explica actele ce va sunt necesare.
Notificare în scris către directorul scolii, cu număr de înregistrare. Nu este benefic copilului sa îl mutați de fiecare data când apar anumite probleme.
Detaliați abuzul la care este zilnic supus copilul, emoțional și fizic și spuneți ca din cauza asta nu mai vrea la școală și cereți sa se ia masuri de urgenta și sa se asigure integritatea copilului dumneavoastră.
Puteți anunta și Protecția Copilului iar separat sa înscrieți copilul la cursuri de autoapărare.
Va da cu nasul de bătăuși toată viata. Acum învață cum să gestioneze ce i se întâmplă.
Din nefericire scoala nu ia nici un demers....citez " nu este un fapt grav , nu avem ce să facem ..decât mustrări"
Cu toate aceste mustrări , colegii copilului meu continuă să-l necăjească.
Urmarea este că nu mai vrea la școală , iar eu că părinte sunt la capătul puterilor



Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2020
gi-jane2, moderator
Mergeti cu reclamatia mai sus*, inspectorat, minister, protectia copilului, politie ( daca este lovit...)
S-a discutat problema la şedinţa cu părinţii? De multe ori, părinţii nici nu ştiu ce pramatii de copii au la şcoală, dacă acasă sunt cuminţi, dacă sunt atenţionaţi, iau măsuri.
nemulţumirile dvs. trebuiesc anunţate direcţiunii şcolii în scris, atunci se mişcă mai accelerat, altfel, vorba zboară.

Alte discuții în legătură

Învățătoarea fiului meu agresează copiii atât verbal, cât și fizic. unde pot face o plângere penală? marinica71 marinica71 am un baietel in clasa a 4-a si vineri 20.04.2018 d na invatatoare l a batut in cap cu un caiet de 48 f pana acesta s a rupt.pe o fetita a tras o de par iar pe ... (vezi toată discuția)
Incident la scoala ramona2018 ramona2018 Buna ziua. Copilul meu este in clasa a I si recent, m-am confruntat cu o situatie inedita. La una dintre ore, a cerut voie la baie de 3 ori (acasa mi-a spus ca ... (vezi toată discuția)