avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: SAF-T și facturarea electronică, obligatorii din 2022. Implementare și impact. Lectori: EY România. Joi, 27 Ianuarie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate goldlegend

Activitate goldlegend

Da, 2 articole pentru o barca de agrement.

Irina Pricop a scris:

puteti spune si ce anume a platit cu banii astia?

goldlegend a scris:

este vorba de 3500 lei, poate pentru unii nu e mult....Sotia nu a luat legatura cu noi,

este vorba de 3500 lei, poate pentru unii nu e mult....Sotia nu a luat legatura cu noi,
Multumesc ! Ma gandeam sa dau totusi banii sotiei cumva, poate mostenirea nu se dezbate curand sau deloc. Daca asteptam dupa lege....nu stiu.... Procedura legala e foarte stufoasa.
Client decedat, cum procedez ?
Am un client din alt oras, nu il cunosc personal, care a achitat in avans un produs destul de scump. Ulterior am aflat ca a decedat. Cum procedez legal / uman / etic cu avansul acestuia, intrucat nu vreau sa intru in conflict cu vreun membru al familiei daca ar suna sau cu altcineva care s-ar da drept sotia. As vrea totusi sa returnez familiei banii, are 2 copii minori, nu vreunei rude, mai ales in conditiile date. Multumesc
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri !
In contract este doar ea, imprumutul este pt nevoi personale. In caz de divort restul ratelor le achita numai ea ? Casa e un bun comun. Datoriile oare nu ? De aceea intreb aici. Seara buna !

Buna seara !
Nepoata mea este casatorita de 10 ani, 2 copii. A facut un contract de imprumut bancar pentru casa. Ratele le plateste numai ea, sotul nu.
Acum, vrea sa divorteze, nu intru in detalii. Va intreb: Cum ramane cu ratele ? Este doar obligatia ei sa le plateasca, adica daca nu o sa mai poata plati, ce se intampla ? Este ingrijorata si nu stie ce sa faca. De 1 an si ceva sta intr-un mariaj toxic doar pentru ca se teme sa nu poata plati ratele. El, sotul, nu are nici o obligatie ? Multumesc !
Răspuns la discuția Mostenire teren
Multumesc mult !
Discuție Mostenire teren
Buna seara
Sotul meu decedat detine prin mostenire de la mama lui un teren de 6000 mp. El are 2 copii din prima casatorie. Va intreb ce cota parte imi revine mie ca sotie supravietuitoare, daca imi revine. O seara buna
Buna ziua !
Am un angajat cu CM 3 luni care a lucrat 2 saptamani dupa care 6 zile, pana in prezent, nu a mai venit si nu a anuntat nimic chiar daca l-am intrebat ce se intampla. In afara de pontajul cu zile Nemotivate ce mai pot face eu ? Am nevoie de om la lucru, nu pot angaja pe altcineva cand nici nu stiu nimic despre actualul angajat. Statul protejeaza angajatii, inteleg asta, dar afacerile noastre ? care si asa sunt cum sunt....noi cu cine lucram ? nu imi permit sa angajez 2 oameni in momentul asta. Va intreb, ce pot face in situatia de fata ? Multumesc