avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate goldlegend

Activitate goldlegend

Răspuns la discuția Comision intermediere chirie
Multumesc !
Buna ziua

As vrea sa ma lamureasca cineva: Am inchiriat un apartament prin agentie, s-a platit comisionul cerut catre agentie de proprietar, insa chiriasul a plecat dupa 5 luni . . Agentia a cautat un alt chirias, insa cere alt comision. Trebuie sa platesc iar ? Contractul de inchiriere fusese pentru un an. Daca tot pleaca asa chiriasii...de fiecare data trebuie platit ? Multumesc !
Răspuns la discuția Act de donatie din strainatate
Va multumesc foarte mult !
Răspuns la discuția Act de donatie din strainatate
Buna ziua !

Detinem Certificat de Mostenitor, 4 mostenitori. Partajul bunurilor respective se poate face la orice notar sau tot la un notar din raza domiciliului defunctului ?
Act de donatie din strainatate. Locuiesc in Franta si detin un Certificat de Mostenitor dupa tatal meu, impreuna cu mama si alte 3 surori. Partea mea de mostenire as vrea sa o donez mamei mele. Se poate face direct donatie la Consulat sau trebuie sa imputernicesc pe altcineva pentru asta ?

Multumesc !
Multumesc frumos !

ynocentta a scris:

Se poate solicita eliberare duplicat document prin predare la ministerul educatiei si parcurgerea procedurii de publicare in Monitorul Oficial
Exista dispozitie in vigoare care prevede eliberarea de document justificativ in cazul,furtului sau deteriorarii exemplarului original

Buna seara,
Sora mea are diploma de bac din 1991 la care i s-a dezlipit poza.
Cum poate obtine un duplicat de la liceu ? A sunat acolo si i s-a sugerat sa o dea pierduta in Monitorul Oficial, insa mie nu mi se pare corect, ca nu a pierdut-o. Cum sa procedeze ? Multumesc !
Stiu ce spuneti, nu as merge pana acolo sa o concediez. Am 3 baieti la consiliere vanzari, o fata la contabilitate si procesare comenzi iar ea este ultima din acest lant, adica ambaleaza comenzile procesate de cei dinaintea ei. Toti stau pana la orele 17.00, dupa care inchidem calculatoarele, normal. Ea nu ar mai avea ce sa faca dupa ora inchiderii...plus ca nu are toata lumea chei de la intrare sau codul alarmei.
Azi am incercat sa discutam pe tema asta si a spus ca e ora comoda pentru ea sa plece de acasa la 8.30.
Este foarte delicata situatia pentru mine. Ceilalti lucreaza la mine de 8-9 ani, tocmai ca sunt maleabila, nu exagerata.

In sfarsit...nu vreau sa deranjez prea mult cu subiectul. Pana la urma asta e. Insa daca unul din ceilalti oameni care fac treaba in locul ei pana ea ajunge la lucru, se revolta in vreun fel...atunci....trebuie sa iau masuri mai drastice conform legislatiei.
Pana atunci, cred totusi ca trebuie sa o pontez cu orele efectiv lucrate si nu ca pana acum. Asta nu a fost corect, aici eu am gresit si ea a profitat.

Uite ca nici cand esti prea ingaduitor nu e bine. Invatare de minte.
Va multumesc tuturor !


DinuX a scris:

Cred ca sunteti prima firma privata despre care aud ca la ora 17.00 se rup usile si nu mai sta nimeni peste program. Felicitari! Initial ma gandisem ca doamna isi recupera prin sosirea mai tarziu orele petrecute peste program. Scuze! Daca se respecta programul cu strictete, atunci clar angajata trebuie cercetata disciplinar pentru nerespectarea sistematica a programului. De fapt puteti chiar sa o dati afara. Respectand legislatia.

Nu, programul este pana la ora 17.00 cand pleaca toata lumea, ea nu mai are ce face singura.
pe foaia de pontaj nu pot trece 7,5 ore intr-o zi. In condica da, cand vine trecem ora venirii.