avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate ianniglx

Activitate ianniglx

Discuție nelamurire
buna ziua as avea si eu 2 intrebari: inainte de casatorie am achizitionat un apartament platit pe loc cu banii mei . in actele de la notariat am specificat ca achizitia s-a facut inainte de casatorie si ca masura de siguranta am pus si o clauza prin care eu nu am dreptul sa instrainez apartamentul fara semnatura parintilor mei. dupa 2 ani m-am casatorit .intrebarile sunt : sotul are dreptul la jumatate de apartament in urma unui eventual divort si a doua in cazul in care intentionam sa ne mutam in alt oras si eu si sotul, cum as putea proceda ca, la o noua achizitie de apartament evident in urma vanzarii celui actual, sa mentin aceleasi clauze ( cu alte cuvinte ce trebuie facut ca el sa nu aiba dreptul la jumatate de apartament in urma unui eventual divort)
Cea mai stupida lege din cate exista in romania legea privind lifturile: este normal sa platesti intretinere lift atata vreme cat stai la parter sau demisol sau et 1 si nu-l utilizezi? sau e normal sa platesti liftul in functie de suprafata apartamentului? oare apartamentul se plimba cu liftul sau persoanele din el ? n-ar fi mai normal sa se platesca in functie de nr de persoane dintr-un apartament? dar oare ce e normal in romania?