Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nelamurire

buna ziua as avea si eu 2 intrebari: inainte de casatorie am achizitionat un apartament platit pe loc cu banii mei . in actele de la notariat am specificat ca achizitia s-a facut inainte de casatorie si ca masura de siguranta am pus si o clauza prin care eu nu am dreptul sa instrainez apartamentul fara semnatura parintilor mei. dupa 2 ani m-am casatorit .intrebarile sunt : sotul are dreptul la jumatate de apartament in urma unui eventual divort si a doua in cazul in care intentionam sa ne mutam in alt oras si eu si sotul, cum as putea proceda ca, la o noua achizitie de apartament evident in urma vanzarii celui actual, sa mentin aceleasi clauze ( cu alte cuvinte ce trebuie facut ca el sa nu aiba dreptul la jumatate de apartament in urma unui eventual divort)
pentru prima intrebare rapsunsul e: apartamentul cumparat inainte de casatorie nu intra la masa bunurilor de impartit in cazul unui divort, fiind bun propriu.
pentru a doua intrebare: nu se vor putea mentine clauzele existente in prezentul contract, bunul achizitionat va fi in timpul casatoriei, deci e bun comun care se va imparti, insa, potrivit actelor se va putea dovedi ca aveti dreptul la o cota mai mare 90/100% din apartamentul nou cumparat.

Dar daca nu va casatoriti maine, legislatia se poate completa cu posibilitatea ca viitorii soti sa incheie un contract inainte de casatorie unde sa stabilieasca anumite clauze aplicabile in caz de divort.
Stimata doamna, la prima intrebare va pot raspunde ca sotul d.-str. nu are dreptul la acest apartament, bunul imobil fiind un bun obtinut inafara casatoriei, deci este un bun propriu obtinut inante de casatoria d. stra.
Daca veti dori sa instrainati acest apartament, va trebui sa respectati in primul rand clauza inserata in contractul de vanzare cumparare, adica aceea prin care v-ati luat obligatia sa nu vindeti ap. decat cu acordul parintilor d. stra. Aceasta clauza trebuie respectata.Insa, daca se va pune problema unui divort si partaj, puteti sa dovediti cu actele notariale, transferul proprietatii, data cand s-a efectuat si solicitati cota majoritara, deoarece bunul a fost achizitionat prima data de catre d,str. , iar dupa casatorie l-ati vandut si ati cumparat un alt imobil., chiar daca bunul imobil face parte din masa partajabila, ca bun comun, dupa ce d. str. il vindeti. Problema se va pune poate la imbunatatirile aduse apartamentuli, in timpul casatoriei, de catre sotul d-str., daca au existat, dar acest subiect poarta o alta discutie.Cu stima.
ianniglx a scris:

buna ziua as avea si eu 2 intrebari: inainte de casatorie am achizitionat un apartament platit pe loc cu banii mei . in actele de la notariat am specificat ca achizitia s-a facut inainte de casatorie si ca masura de siguranta am pus si o clauza prin care eu nu am dreptul sa instrainez apartamentul fara semnatura parintilor mei. dupa 2 ani m-am casatorit .intrebarile sunt : sotul are dreptul la jumatate de apartament in urma unui eventual divort si a doua in cazul in care intentionam sa ne mutam in alt oras si eu si sotul, cum as putea proceda ca, la o noua achizitie de apartament evident in urma vanzarii celui actual, sa mentin aceleasi clauze ( cu alte cuvinte ce trebuie facut ca el sa nu aiba dreptul la jumatate de apartament in urma unui eventual divort)

1. Apartamentul achizitionat inaintea casatoriei este bun propriu, deci sotul nu are nici un fel de drept asupra acestuia
2. In cazul in care veti cumpara un alt imobil trebuie sa-i spuneti notarului ca achizitia se face din banii dvs si acest lucru va fi specificat in contractul de cumparare a noului apartament. In acest caz, desi achizitionat in timpul casatoriei, apartamentul va fi bun propriu.
1. Apartamentul cumpărat anterior încheierii căsătoriei este bun propriu şi nu intră la partajul bunurilor comune.
2. Chiar dacă, în timpul căsătoriei, veţi vinde bunul propriu şi cu banii obţinuţi veţi cumpăra un bun, valoarea bunului propriu vândut ce se regăseşte în noul bun va fi tot bun propriu, aspect pe care trebuie neapărat să-l inseraţi în contractul de cumpărare a bunului în timpul căsătoriei, cu precizarea contractului ce a făcut obiectul vânzării bunului propriu şi a valorii acestuia, precizând incidenţa dispoziţiilor art. 31 lit. f Codul familei.
Astfel, bunul cumpărat de soţi în timpul căsătoriei cu bani proveniţi din vânzarea unui imobil dobândit anterior căsătoriei, este bun propriu. Tot astfel, valoarea unui bun propriu încorporată într-un bun cumpărat de soţi în timpul căsătoriei devine bun propriu, şi nu comun, în temeiul subrogaţiei reale cu titlu universal. ;)