avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate diana27ro

Activitate diana27ro

Daca prin AGA un ONG (asociatie non profit) numeste un nou presedinte si un nou cenzor al asociatiei, care sunt actele necesare inregistrarii acestora ? Am inteles ca actele se depun la Judecatorie, dar nu am reusit sa inteleg care este procedura de urmat si documentatia necesara. Va rog sa ma ajutati cu lamuriri in acest caz. Trebuie sa inregistram Asociatia si la ANAF cu o declaratie ? Va multumesc.
Buna ziua. Am primit citatie cu termen in dosar in data de 04.05.2020 si mi s-a pus in vedere obligatia de a achita taxa de timbru dar nu mi s-a dat termen pentru plata. Adica nu se mentioneaza ca in 10 zile sa platesc. Care este termenul de plata legal daca instanta nu il precizeaza?
Buna ziua,
Am redactat o cerere de reexaminare impotriva modului de stabilire a taxei de timbru. Avand in vedere ca cererea de solutioneaza fara citatea partilor, este necesar sa solicit in cuprinsul ei faptul ca solicit judecata in lipsa? Sau este gresit sa scriu asta ? Multumesc
Buna ziua.

Am primit o citatie prin care a fost stabilit termen de judecata in data de 04.05.2020, si ni s-a pus in vedere sa achitam o taxa de timbru, dar in citatie nu se precizeaza care e termenul de plata pentru taxa de timbru.
Stiu ca in general e termen de 10 zile, dar daca nu se precizeaza inseamna ca nu opereaza termenul de 10 zile?
In schimb, se precizeaza ca impotriva modului de stabilire al taxei, pot face cerere de reexaminare in termen de 3 zile.
Intrebarea este daca termenul de 3 zile de introducere a cererii de reexaminare il intrerupe pe cel de 10 zile pentru plata taxei ?
Multumesc. Ar fi un motiv intemeiat faptul ca am fost indusa in eroare de greva magistratilor ? Sau instanta ar considera ca incerc sa arunc vina pe greva pentru faptul ca nu am stat la usa salii de judecata sa astept sa vad daca se judeca sau nu cauza ?
Buna ziua.

Vreau sa va cer parerea in legatura cu urmatoarea problema:
- Instanta a suspendat cauza pe prevederile art. 411 alin. (1) pct. 2, ca urmare a faptului ca niciuna de parti nu s-a prezentat si nici nu am solicitat judecata in lipsa.

Intrebarea este daca cererea de repunere pe rol trebuie sa o motivez prin a explica din ce cauza nu am mers la termen ? sau este doar o cerere tip care nu necesita motivare?
Intreb deoarece nu vreau sa o respinga instanta ca nemotivata sau neintemeiata, fiind reclamanta in dosar. Mentionez ca nu am mers la termen in (03.02.) crezand ca nu se va judeca din cauza grevei.
Multumesc. Dosarul s-a judecat la Judecatorie. Cererea de repunere pe rol se inregistreaza tot la judecatorie ? Sau trebuie depusa la Tribunal ? Ma gandeam ca si recursul este o solutie avand in vedere ca instantele au fost in greva si as avea o motivatie pentru care nu m-am prezentat.
Buna seara.
Am urmatoarea problema. In cadrul unui proces avand ca obiect actiune in raspundere contractuala-pretentii, firma la care lucrez, in calitate de creditor, a formulat aceasta cerere platind o taxa de timbru de 2000 lei.
La termenul de judecata din 03.02.2020, s-a dispus amanarea pronuntarii pentru 11.02.2020, cand s-a suspendat cauza ca urmare a lipsei partilor si nedepunerea unui inscris pentru judecarea in lipsa.
Intrebarea mea este ce varianta sa aleg dintre urmatoarele:
1. recurs importriva incheierii de suspendare.
2. cerere de repunere pe rol a cauzei cu 50% plata taxa timbru.

Mentionez ca am omis sa scriu ca solicit judecarea in lipsa si din aceasta cauza am ajuns in aceasta situatie.

Daca formulez recurs impotriva incheierii de suspendare si se respinge. Pot apoi sa formulez cerere de repunere pe rol a cauzei ?

Multumesc