avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate Cristeaalina86

Activitate Cristeaalina86

Pana la urma este o ilegalitate sau nu ca nu am inteles nimic...ma scuza-ti dar nu am inteles...este posibil sa ii dea un termen de reiterare mai mare decat amanarea care i-a dat-o penitenciarul?afica 2 luni penitenciar si judecatoria 7 luni...
Incalcarea legii
Buna ziua as dorii sa ma ajunte cineva cu un raspuns!
Sotul meu i-au fost acordate inca doua luni la comisia de eliberare.A facut contestatie la judecatorie ,i-a fost respinsa cererea si i s-a dat un termen de reiterare peste 7 luni pana pe 1 iunie 2021.Este legal asa ceva?sotul.meu a citit codul penal si spune ca nu i se poate majora termenul pentru eliberare conditionata...ori ramane la termenul care i l-a dat penitenciarul ori ii admite cererea de eliberare.
El a facut contestatie la tribunal si pe data de 21 ianuarie are instanta la contestatie.
Un judecator delegat i-a spus la fel ca ceva este in neregula ca judecatoria nu poate sa dea mai multa amanare decat a dat penitenciarul.Daca poate sa imi zica cineva ce coduri s-au incalcat ca sa poata zice sotul la tribunal...sau ce sa faca...va rog frumos astept un raspuns.va multumesc anticipat!

Sotul a citit din codul de procedura penala art 418-neagravarea situatiei in propriul apel
Alin.1 Instanta de apel solutionand cauza nu poate crea o situatie mai grea pentru cel care a declarat apel!
Se aplica si pentru eliberare conditionata?
PENITENCIAR TARGU JIU
BUNA ZIUA MA POATE AJUTA UN AVOCAT DIN TARGU JIU PENTRU O PROBLEMA A SOTULUI MEU CARE ESTE INCARCERAT IN PENITENCIARUL TARGU JIU SI NU I SE ACORDA RIDICAREA MASURII DISCIPLINARE, PRIMIND 2 AMANARI DIN CAUZA UNUI RAPORT CARE NORMAL PUTEA FII SCOS DUPA 4 LUNI!DAR SOTULUI I S-A RESPINS EVIDENTIEREA!nu stiu cui sa ma mai adresez la cate nereguli i s-au intamplat pana acum!
Buna ziua,
Am o intrebare si daca poate cineva sa ma ajute.
Sotul meu este incarcerat din februarie 2011 ..."a beneficiat de recursul compensatoriu" .
A intrat in prima comisie de eliberare septembrie 2019...fara recursul compensatoriu trebuia sa intre in februarie 2021...si de atunci numai amanari peste amanari...el ar dorii sa renunte la acel recurs compensatoriu ca a vazut ca i se dau amanari peste amanari si crede ca va face toata pedeapsa...ar vrea sa dea in judecata la CEDO penitenciarul si relele tratamente din penitenciar pentru ca in final ce i se trebuia acordat nu i s-a acordat..in fapt recursul compensatoriu..
La ultima instanta i s-au dat 7 luni amanare...a facut contestatie ..
As dorii sa stiu ce acte ii trebuie pentru a da in judecata la cedo pentru relele conditii...ce hartii ar trebuii sa adauge la dosar
Daca pute-ti sa ne ajuta-ti si anume cum ar trebuii sa procedeze!El ar dorii cand iese din penitenciar sa sa dea in judecata pentru conditiile din penitenciar si ca de fapt nu i s-a acordat recursul compensatoriu.Va multumesc.
Ma poate ajuta vreun avocat pentru a-l ajuta pe sotul meu sa fie transferat la penitenciarul targu jis pentru a intra in comisia de eliberare la targu jiu.
Tin sa precizez ca are domiciliul in jud Constanta si se afla incarcerat in penitenciarul Poarta alba. Si are o amanare de 10 luni care se va termina in iulie